March 17, 2010

çok üşengeç kurabiye

baharın falan geldiği yok, mart ayı herşeyin üzerine bir de dondurmakta. bir tencere mısır patlattıktan sonra kurabiye yaptım. dünyanın en uyduruk kurabiyesinin internetten aparttığım, tarafımdan denemiş tarifi şöyle:

1. fırını 190 dereceye ısıtınız. fırın tepsisine pişirme kağıdı seriniz, bir kenara koyunuz.

2. bir kaseye "limonlu hazır kek karışımı", 2 yumurta, 5 kaşık sıvı yağ, 2 kaşık limon suyu, 2 limonun rendelenmiş kabuğu (of buna çok üşendim yapmadım), yarım kaşık limon özü (en ufak bir fikrim yok, yaşasın kemal kükrer limon şurubu!) koyup iyice karıştırınız.

3. hamurdan toplar alarak yayvan bir tabağın içinde hafifçe pudra şekerine bulayınız. (bu kesinlikle olmuyor, top falan mümkün değil, siz naapsanız yayılıcak onlar, o yüzden içinizden bir şarkı söyleyin, hamurları pudra şekerine şöyle bir daldırın ve bir şekilde tepsiye ulaştırın.)

4. fırında kenarları kahverengileşinceye kadar pişiriniz ki bu da aşağı yukarı 10 dakika sürüyor.

internetteki kurabiyeci abla fırından çıkardıktan sonra böyle ızgaraya yerleştirip soğumasını bekliyordu, yoksa ben birşey bildiğimden değil yani bu manzara. ayrıca bir çılgınlık yapıp hamurun içine bir tatlı kaşığı kadar tarçın attım, bana mısın demedi. hiçbirşeyi kafasına takmayan limonlu kurabiye tarifi bundan ibaret.

seramik kedi figüranlık yaptı, z'arif tattı beğendi, yaparken kafamda şu aşağıdaki çalıyordu. take my shoes off and throw them in the lake and i'll be two steps on the water!

">

2 comments:

  1. ben bu kadarına bile üşenirdim. fazla limonlu gibi oldu mu peki tadı?

    ReplyDelete
  2. ay, sayın verba volant, bi sene sonra cevap veriyorum ama fazla limonludan ziyade fazla şekerli oldu. bi de nedense tüy gibi hafif oldular. olmuşlardı, eski zaman, şimdi kek yapıyorum, mutfakta felaketin ardı arkası kesilmiyor yani.

    ReplyDelete