February 20, 2011

bloom!

solda kaktüslerin yanmayan taraflarını görmektesiniz, ortada ellerimle büyüttüğüm bauhaus sümbüllerinden çiçek vermeye yakın bi tanesi (aslında çiçek vermeye yakın bi tek bu var, diğerleri henüz güdük) ve en sağda da verba volant'ın hediyesi, istanbul'dan kucağımda getirdiğim mor sümbül. bu evin, içindeki bitkilerle beslenen canavar bi organizma olduğunu düşünmeye başlamıştım ki mor sümbül biraz daha çiçek açtı, sevindim.
bauhaus sümbülünün beyaz çıkması gerekiyor, heyecan içindeyiz. (benim aslında heyecan içinde olan, ev halkının geri kalanı bana mengele muamelesi yapıyor.) beyaz sümbül açarsa benim de yıkılan gururum tamir olacak bi miktar.

bu yandaki de darmadağın yeşil yapraklı bişey, adını bilmiyorum. bölümden bi hoca amerika'ya giderken bizim ofise bırakmıştı, iki saksıya böldük sonra, birini eve getirdim. yana doğru saçma sapan bi yaprak uzuyor diye bakıp duruyordum, meğer çiçek açacakmış. böyle kibar, küçük, beyaz çiçekler. çok durmuyorlar ama moralim düzeldi hayat belirtisi görünce.

neyse, pozitif taraftan bakınca durum böyle. bi dahaki sefere yukka ve kauçuktan bahsedeyim, eve getirdiğimizden beri en ufak bi atraksiyona girmediler, bu statik hal diğer bitkilerin başına gelenler düşünüldüğünde iyiye işaret ediyor gibi gelse de lanetlenmiş bi ev sahibesi olarak panik atak olmuyor değilim.

yıllaaar önce, öss sonrası, hala da çok hastası olduğum bi arkadaşımın ailesinin yazlığına gitmiştik, sabah karşı oğlanlardı, the doors'tu konuşa konuşa uyuyakalmıştık. bi ara bi sesle uyandım, delibozuk arkadaşım rüyasında homurdanıyordu, "allah büyük" dedi en son, sonra sessizce uyumaya devam etti. "hayırlısı" diye ekleyip yatmaya gidiyorum. daha sunset park'ı bitirip paul auster'a çemkireceğim.

2 comments:

  1. O çiçeğin adı kurdele, beyaz açanın yani, haya duruyorsa tabii. 2011 yılındaki eski postlarını okuyanın adı da Gülşen abi. Nabıyım çogzel yazıyon, okumadıklarımı kıraat edeyim bari didim :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Abavvv nerelere gelmişin Gülşen Abi! Kurdeleden geriye kalanlar duruyor, bir ara bütün evi sarınca ben de ikiye ayırdım, sonra onları da ikiye ayırdım, sonra neler oldu hatırlamıyorum, şu anda ölük bir saksı var sadece kurdaaale.

      Delete