October 5, 2011

bu hiç komik değil

şurdan haberi okursunuz, "2bin yıllık iskelete can geldi" yazmışlar. can gelmemiş bence, cüzzam gelmiş.
kafasına o örtüyü komiklik olsun diye mi sardılar bilmiyorum; romalı bi kadının kafatasını etlendirip adını "hacı nine" koyan bi kazı ekibine ne söylemek lazım, nerden başlamak lazım, onu da  bilmiyorum. bi kaç kere maruz kaldıktan sonra arkama bakmadan kaçtım ben bu anlayıştan.
bu tip modellemeler için kafataslarını yeni gine'ye yollamamak gerektiğini anlamışlardır herhalde artık, bu gerçekten kötü bi model olmuş.
yaptığı işin getirdiği sorumluluğun farkında olmak arkeoloji camiasında nadir karşılaştığım bi insan özelliği. zaten herkesin kafası karışık bu toprakların tarihi hakkında, zaten bok gibi tarih dersleriyle başladıkları için hayata, kimsenin en ufak bi fikri yok. bunu denemek için "hitit imparatorluğu yıkıldıktan sonra hititlilere ne oldu?" diye sorun genç yaşlı ayırmadan, zihin açıcı oluyor. bi süre düşündükten sonra "aaaaaaa çorumlu olmuş onlar öğretmeniiiiiiim!" diye cevap veren bazı 12 yaş grubu çocuklar insanlığa olan inancımı sağlam tutuyor. gerçi onlar da "ehehe hacı nine ehehe" diye dolanan hocalardan ders falan alacaklar üniversiteye gittiklerinde.
ortaya çıkan işçilik felaket, bunun farkına varmayıp insan içine çıkarıyorsun iyi bi iş yapmış gibi, tam bi 3. dünya ülkesi arkeoloğu gibi sergiliyorsun eseri, yanında doldurulmuş tavuklar eksik sadece, ve tabi ki bi kere bile düşünmüyorsun bunu gören insanlar ne anlayacak bu kafatasından diye.
hasbelkader "anadolu insanı bu" yazıyor bi yerlerinde haberin, ama bakınız yorumlar kısmında insanlar yazmaya başlamış, "kafası örtülü müydü, türkler şaman mıydı, nazar boncuğu var mıydı?" diye. bunlara cevap vermek senin sorumluluğun, aslında bilimadamı olarak sorumluluğun böyle sorulara yol açmadan yaptığın işi anlatmaktı ama siyah peruk ararken vaktin kalmamış anlaşılan.

2 comments:

  1. Bu, bir filmde Yıldız Kenter'in oynadığı Iraz Ana'ya benzemiş. Yün çorap da giydirmişlerdir kesin 'Hacı Ana'ya.

    ReplyDelete
  2. Bu fotoyu görüp alabildiğine yadırgayan tek kişi olmadığım için sevindim =)

    Temsili foto olduğunu filan düşünmek istemiştim ama haberin içeriği izin vermemişti.

    ReplyDelete