November 28, 2011

team zissou

life aquatic with steve zissou'yu seyrettiniz mi?
sanırım cousteau belgesellerine aşina kuşak için biraz daha eğlenceli bi film. kustolu ya da kustosuz, wes anderson filmidir, 2 saat boyunca seyrettiriyor kendini.
bill murray, esas kahraman steve zissou'yu oynuyor, jaguar köpekbalığının yediği ortağının intikamını almak ve o arada bi de belgesel film çekmek üzere denize açılıyor. jaguar köpekbalığı gerçekten var mı yok mu, zissou bu intikam yolculuğunu finanse edebilecek mi, mereba diye çıkıp gelen genç adam gerçekten oğlu mu, seyredip öğrenmeniz gerekiyor.
benim en sevdiğim kısım, filmde tayfalardan birini de oynayan seu jorge'nin portekizce coverladığı david bowie şarkıları oldu, yerde para bulmuş gibi sevindim.
film boyunca "ben bu adamı nerden hatırlıyorum allahım?" diye kıvranıp durdum, sonra şarkıların portekizce olduğunu farkedince düğüm çözüldü. seu jorge'yi bi arkadaşımın facebook fotoğraflarından hatırlıyorum!
arabeksss belgeselinin de müsebbiplerinden olan bu arkadaşım, kendi kendine öğrendiği portekizceyi şakır şakır konuşmakla kalmaz, her türlü pratik yapma fırsatını da değerlendirir, tuhaf bi şekilde karşısına da portekizce konuşan insanlar çıkar; şöyle ki, ankara'da gözleme yerken yan masamızdaki baba ve küçük kız brezilyalı çıkmıştı, siz düşünün.
herneyse. seu jorge'nin bi istanbul konseri sonrası, arkadaşım yanına gidip sohbet etmeye başlamış, seu jorge de en az onun kadar sıcakkanlı anladığım kadarıyla ki hepberaber eve gitmişler, yenilmiş içilmiş, seu şarkılar söylemiş. fotoğrafları facebook'ta.
seu jorge'nin eve girerken ayakkabılarını çıkardığını da ekleyerek aşağıya en sevdiğim 3 david bowie şarkısından birinin life aquatic versiyonunu çakarak gidiyorum. belki yarın daha güzel bi gün olur.

No comments:

Post a Comment