December 5, 2011

we're all going to hell

aralık geldiğine göre artık 2011 listelerinin zamanıdır. aşağıdaki resmi rastgele bi "2011'in en pavırful 45 fotoğrafı" listesinde gördüm. bazıları çok amerikan rüyası olsa da fena bi özet değil, daha çok liste göreceğiz zaten yıl bitmeden. ayrıca allahtan hala aklı başında amerikalılar da var ki alttaki yorumlarda "afgan çocuğa çak yapan amerikan askeri" fotoğrafına laf eden olmuş ya da "evet yunanistan dururken neden bikaç tane daha missouri'yi sel bastı fotoğrafı koymadınız ki" diyebilecek kadar sarkastik olabilen.
ve fakat bu aşağıdaki fotoğraf.. 
bu fotoğraf, olanca mütevaziliğiyle diğerlerinin arasından sıyrılıyor. kenya-somali sınırında çekilmiş, elinde ipad'iyle ineği belgeleyen de bi aid worker. kağıt haline gelmiş inekle ipad arasındaki tezat ya da ne bileyim aslında açlıktan ölmesi gerekirken! takım elbisesi ve ipad'iyle takılan afrikalı adam falan değil mesele. bi yerde inekler açlıktan ölüyorsa ve yardım kuruluşu çalışanının üzerinde takım elbise, elinde o hiçbi boka yaramayan ama kıyamet gibi pahalı olan ipad varsa eğer, bahsi geçen yerin yardım kuruluşları bile içten çürümüştür, beni kimse aksine inandıramaz. 
bunun için de tabi ki öncelikle 19.yüzyıl sonlarında gemilere atlayıp afrika'nın kanını emen ingiliz, alman, fransız, belçikalı, italyan, ispanyol ve portekizlileri suçluyorum. afrika'nın başına gelenler için şuraya bakabilirsiniz. ha eğer bana inanmıyorsanız ve farklı bi görüş duymak istiyorsanız o zaman lezzet dergisi yazarı elif savaş felsen'in "şeftali kokusunun dünyadaki açlığın kökeni üzerine etkileri" adlı çalışması için şuraya bakabilirsiniz.


1 comment:

  1. Tespitlerin çok yerinde olmuş, teşekkürler bu güzel yazı için.

    ReplyDelete