December 11, 2012

bunlar ölmüyor hiç

geçen bahardan sakladığım sümbül soğanlarını çıkardım dolaptan. büyümeye başlamışlar bile. ben ne kadar başarısızsam soğanlar da o kadar dirayetli çok şükür!7 comments:

 1. f.d. Hanım;

  Çok güzel olmuş, tam da dikim zamanı.

  Soğanlı bitkileri sağlıklı bir şekilde saklamak için; soğanları sığabileceği büyüklükte bir karton kutuya etrafını samanlarla besleyerek koyup muhafaza edebilirsiniz.

  ReplyDelete
  Replies
  1. tamam, bu sefer öyle yapayım, çok teşekkür ederim.
   evdeki çekiç kayboldu :) dün akşam bauhaus'a gittik çekiç alıp ıvır zıvır bakalım diye. nergis almaya kalktım, bi baktım ki ithal. vazgeçtim, zaten öyle yerlerden aldığım sümbüller de bi sonraki seneye çıkmadı hiç. genleriyle mi oynuyorlar ne yapıyorlar bilmiyorum. ayrıca bu memlekette de birileri nergis yetiştiriyordur herhalde, çiçekçilere soracağım bi.

   benim bildiğim lalenin anavatanı burası, gidip de hollanda'dan ithal edilmiş lale almak sinirime dokunuyor :)

   Delete
 2. Çiçek konusunda çok haklısınız. Nergisleri çok severim bahar aylarında açarlar ama nasıl yetiştirildiğini bilmem, bir araştırayım nasıl oluyor acaba.

  Aşıcılık, budama, bakım ve ilaçlama kursuna devam ediyordum bir aydan fazladır bu çarşamba imtihanımız var. Ankara dolayısıyla 3-4 gün ara vermiştim bu meyanda çok şeyleri de kaçırmışım, gerçi arkadaşlardan fotokopileri aldım çalışıyorum.

  Sertifikamı alınca konu açacağım.

  Çekicinizi daha önce kaybetseydiniz MKE'nin orada çekici size bırakırdım, başıma da dert olmazdı:)

  ReplyDelete
 3. sümbül ve nergis birbirini çok kıskanırmış, o yüzden nergisin vakti geçmeden sümbüller açmazmış derler :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. yaaa, ne güzelmiş bu, çok romantik :) sokağa çıkacağım birazdan, bulursam bi demet nergis alayım, bakalım ne olacak :)

   Delete
 4. Sonsuz yaşamın sırrına eren nergisler bunlar desenize! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. soğan olmak gerekiyormuş sonsuz yaşam için!

   Delete