January 9, 2013

anno domini

bu manhattan harita kartpostalı dün geldi, yıllar önce kaybettiğimiz kuzenimin annesinden. manhattan'ın 1950'lerdeki halini gösteriyormuş. elizabeth, bu haritaya bakınca kendini küçük bi kız gibi hissettiğini yazmış. "new york sürekli değişiyor" demiş en sonunda da.

new york'u hiç görmedim, kuzenimi de göremedim. ondan geriye emailler kaldı, şarkı ve kitap tavsiyeleri, son emailinde yazdığı ve hiç unutamadığım bazı cümleler. ALS diye korkunç bi motor nöron hastalığına yakalandı, 30'larının başındaydı öldüğünde. ALS ile ilgili wikipedia sayfasına burdan gidebilirsiniz.

kuzenimin arkasından hepimiz farklı yolları denedik. annesi elizabeth ki 66 yaşındadır, her sene "ALS farkındalığı yaratma günü"nde maraton koşuyor. benim annem kutular dolusu gazete kesiği biriktirdi yıllar içinde, rusya'nın bi köşesindeki alternatif tedavi merkezlerinden tutun da kök hücre tedavisindeki son gelişmelere kadar her şeyden haberi var.

ben, kardeşim ve bi diğer kuzenimiz, pasif-agresif ve de ölesiye melankolik tipler olduğumuz için dövme yaptırdık anısını yaşatmak adına. adının baş harfleri, A ve D. ben birinde görsem "anno domini" zannederdim, hani milattan sonra yazarken kullanılan. "in the year of the lord" manasına geliyor latince, "tanrının yılında" yani. isabetli aslında, hayatımı ikiye bölmek için uygun bi yer orası, öncesi ve sonrası.

dün bi yandan da stephen hawking'in doğum günüydü, ALS hastalığıyla en uzun yaşayan adam. kocam the barbarian bayılır fizikti, astrofizikti, kozmolojiydi. dün akşam belgesel seyrederken isyan ettim içimden, "fizikçiler de insansa ben neyim?!" diye. ayakkabılarımı bağlayıp dolmuşa falan binebilmeye yetiyor çok şükür zeka yaşım.

insanın motor nöronları neden bozulur, uzay nasıl bükülür, kafamın basmadığı ne çok şey var. şimdi gidip diplomalarımı bulmam lazım, küçük bi proje için bürokratik işler. ben almadım bile okuldan diplomalarımı, ne lüzumsuz kağıt yığınlarıyla dolu hayat. kartpostalları tenzih ederim, onlar bana iyi geliyor.

2 comments:

  1. Söyleyecek bir şey bulamıyorum.

    ReplyDelete
    Replies
    1. ben de bulamıyorum düşününce böyle şeyleri. hayat kısa, hep bunu aklımda tutuyorum :)

      Delete