March 16, 2014

Öhh.

Şununla


bunun (video küfür içerir) arasında sıkışmakkabusların en büyüğü. Görülmemiş fiziğimle ve fingirdeyerek, tane tane bildirdim.

16 comments:

 1. ne olucak halimiz ya benim de bu yorumum küfür içeriyo ama Onur Ünlü'nün Polis filminde Haluk Bilginer diyordu yanlış hatırlamıyosam 'Şiddete meyyalim vallahi dertten!' https://www.youtube.com/watch?v=Z0B9Dr3bSRM

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay tape dinleyeceğiz diye köklemişim sesi, kalp krizi geçirdim videoyu açınca :D Ama çok teşekkür ederim, su veren itfaiyenin hortumuyla ilgili hemfikiriz.
   Bunların hepsini şu uzun saplı çalı süpürgeleri oluyor ya, onla süpürmek istiyorum. Sonra da paspas yapmak, o paspas suyuna da klorağı basmak istiyorum.

   Delete
 2. Ben de simite simit diyom ama küfretmiyom :) Ay bizim Antalya'da da semizotuna töhmeken derler, kızları da yeşil üzerine mor çizgilidir. Dün burda da miting vardı ama ben gitmediğim için kızların rengiyle semizotunun adından pek haberdar olamadım :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tane tane Türkçe'yi düzgün yazabileydi de bari biraz daha az ayıp olaydı. Urfa'da da semizotuna pirpirim, kayısıya da öyle sevimli bir şey derler, hatırlayamadım şimdi; üstelik oralarda kelaynaklar var, onlar niye hiç tepinmiyor piripirim de pirpirim diye? Garip tonlamalarla söylenerek gidiyorum.

   Delete
  2. Bir de "öğretin de midyeyi kabuklarıyla yemesinler" mealinde bir twit vardı, pes dedim artık ya. Bu kadar aşağılama neyin nesidir. Ne kaybettiysek kendimizi bu kadar şuursuzca beğenmemizden kaybettik zaten. Sözüm meclisten dışarı bu İzmir'in kendini beğenmişliği beni biraz rahatsız ediyor...

   Delete
  3. İzmirliler'i taşralı olmakla suçlayanlarla da derdim var, binlerce yıldır liman kenti orası, kendine has bir kültürü var. Benim çocukluğumda iyi kötü hala biraz çokkültürlülük vardı, Rum ve İtalyan komşularımız vardı, sınıf arkadaşlarım vardı. Güzel bir şehirdi, sakindi, samimiydi falan. Hala da Ankara'dan daha güzel bir yer olduğunu düşünüyorum. Ama 70'lerin 80'lerin hunhar betonlaşması tabi ki İzmir'i de vurdu, karşı kıyıda Atina'yı da vurdu, her yeri vurdu.
   Ayrıca bir içine kapalı hali var İzmir'in, kültürel olarak, üniversite hayatı açısından falan. 90'larda çok yoğun göç dalgaları geldi doğudan, bu gelinen durumun köklerinden biri o göçlere bağlı bence. Ergen halimle ben bile karıştım o itiş kakışa, kadının birinin elinden karakafalı küçük bir çocuğu alamadık, bir de üstüne bize de saldırdı kadın, çocuk kömür deposundan bir şeyler mi çalmış ne yapmış. Hayatımda yüzüme ilk defa orospu diye bağıran o kadındır mesela. "Vurmayın, küçücük çocuk daha" demiştim sadece.
   Bu kadar nefretten nasıl kurtuluruz bilmiyorum ama bütün İzmirliler böyle değil, onu biliyorum. Zaten ne kadar itelesem bu gruba da dahil olamıyorum, doğum yerim Ankara, gene kaldım dışarda :)

   Delete
  4. Elbette ki bütün İzmir böyle değil, kendine has özellikleri olduğunu da biliyor ve şehir olarak da çok seviyorum. Ankara'dan da ve hatta Antalya'dan da tabii ki güzel ve tabii ki modern. Azınlıkların bunda çok etkisi olduğuna eminim. Ama dünkü mitingde okuduğum twitlerden sonra uzayda mı yaşıyor bazıları diye düşündüm inan. Bugün okudum, biri kokuyor bunlar yazmış, pes ya. Millet o kokanlarla seçim kazanıyor işte biz seçmenin parfümlüsünü araştırırken. Neyse, ne desek boş, encamımız hayrolsun :)

   Delete
  5. Ay ben sana cevap vermemişim ki Leylak Dalı, bambaşka bir tartışmanın artığı bu taşra mevzuu :) 22 sene toplu taşıma kullandım İzmir'de, bana kokmaktan bahsetmesinler. Topluca bir histeri içindeyiz, en önde çiğdem çitleyerek koşmanın ne manası var anlamakta güçlük çekiyorum.

   Delete
 3. ben artık karşımıza aldığımız mahlukatların insan olduğunu düşünmüyorum.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ben videoya şaşırmadım, zaten biliyorduk böyle düşündüklerini. Bu kadar salyalı ve arzu dolu olabileceği aklıma gelmemişti hiç. Cahil bir adam, kapalı bir yerde yaşıyor herhalde, kızlarla erkeklerin arkadaşlık falan edemediği. Ve tabi aylardır aldığı gazın haddi hesabı yok, biliyorsun parklarda kızlı-erkekli ne bok yediğimiz belli değil, camilerde bira içiyoruz, kadınların üzerine yarı çıplak işeniyor falan. Bizim orospuluğumuzun altı zaten senelerdir çiziliyor, orospu olmasam kürtaj hakkı için sokaklara çıkar mıyım mesela?
   Beni o yukardaki tweet'ler de çok rahatsız etti, "hiç görmediğim fiziksel görünüşlü insanlar" ne demek yahu tam olarak? Ya da Türkçe'yi "garip" tonlamalarla konuşmak falan? Yani karakafalı, aksanlı insanlar varmış ortalıkta, yer yön bilmiyorlarmış falan. O insanları açıp da iki satır okumadıkları için, belki üç kuruş paraya yollara döküldükleri için, hala uyanmadıkları için falan suçlarım. Ama nasıl konuştukları ve fiziksel özellikleri üzerinden yargılayamam. Bütün bu saçmalığın içinde tek bir prensibim var, o da kendimi kimseden ayırmamak.

   Delete
 4. Ya ben baştaki ablaya kızmaktan ziyade çok güldüm. Günün birinde diksiyon dersi falan almaya kalkarsam aklımda olsun da İzmirli birini seçeyim hoca olarak. Böylece türkçeyi tane tane bir izmirli gibi konuşma şansı yakalayabilirim belki. Ayrıca bizim oralarda da miskete cilli derler, bundan böyle cilliye misket diyen bursalıyla karşılaşırsam canım sen cilliye cilli demiyorsun bizimle gelemezsin falan diyeyim, bu işin raconu bu demek ki. Video ise mide bulandırıcı. 2 günlük dünyayı sen şunun tohumusun ben izmirliyim sen yunansın o fakir diye birbirimize dar etmek çok komik ya, cidden dünya birine kalacaksa ve bana söylemiyorsanız çok ayıp yani baştan söyleyeyim

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ben bir yerlerde usul usul çürür, toprağa karışırım diye hesaplıyordum ama bilmiyorum ki başka bir formül mü buldular? Bütün paralar oraya akıyordur belki, biz nerden bilelim tabi.
   Sana boyoz yollayayım ben, bir İzmir'e gittiğimde, ordan başlarsın diksiyona :)

   Delete
 5. Birisi söyle bir yazi yazmis, yerinde bir degerlendirme diye düsünüyorum. http://baslangicdergi.org/akpnin-mitingi-ve-ahir-kokan-izmir-foti-benlisoy/ Zaten bu olaydan bagimsiz olarak, herkesin, kepimizin arada bir egosunu yoklamaya, sifirlamaya ihtiyaci oluyor.
  Birileri, önümüzdeki secimler IQ testi diye kampyanya baslatmis facebookta mesela, eger IQ testiyse, dogru bir cevap da olmali, ben bakiyorum bakiyorum dogru yaniti bulamiyorum, zannediyorum bu testi gecemedim.
  Ancak izmirlilerin cok üzerine gidildigini düyünüyorum, senelerce dislanmis bir belediye, diger iki büyüksehrin pek cok projesi ve metrosu devlet bütcesinden destekleniyorken, izmir tek basina ve yalniz ayakta durmaya calisiyor. Sonra da "izmir metrosu söyle yavas ilerliyor", "izmirde is yok", "izmir geri kalmis" vs deniyor... Ve bunca ahlaksiz teklife, bizi secin buraya para oluk oluk akacak teklifine karsin izmirli dik duruyor.. Birakin azicik böbürlensin, azicik kendini övsün. O kadarini haketti bence.
  Olaya disaridan bakinca, balkonlarinda toma suyuna küfre maruz kalan bir izmir halki, yollarda tartaklanan protestocu ögrenciler, basbakana kollarini acip tepki gösterdi diye evi basbakanin güvenliklerince basilan gözaltina alinan insanlar görüyorum izmirde, bunlar ev sahibi.. Bir de otobüsle, yolluklari ödenerek, özel güvenlikli alanlara tasinan misafir insanlar görüyorum, sokaklarinda gezerken balkonlardaki halka küfürün bini bir para... ha, bir de binali beyin twitter'indan cumhuriyet mitinginin resimleri akp mitingi diye paylasilip insanlar kandiriliyor, öte yandan sümeyyenin fake accountundan copacabanadaki konser kalabaligi akpyi coskuyla bekleyen izmirli diye lanse ediliyor, sonra binali bey cikip izmir cesme arasini 3 saate düsürücez diye bagiriyor meydanda, sözde "izmir halki" da alkisliyor vs.... izmirlinin su olup biten karsisinda zivanadan cikmasina ben anlayis gösteriyorum. Ha, böyle yapmasa sabir gösterse daha iyi degil mi, evet daha iyi.. ama cinnet halinde yazdiklarinin üzerinde o kadar da durmuyorum, bunun genel bir davranis hali oldugunu düsünmüyorum, benim neredeyse 6 senem gecti izmirde, oldukca nazik, paylasimci, yardimsever, rahat ve iyi kalpli insanlar tanidim.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yazıyı okudum, katılıyorum. O minvalde bir şeyler yazacaktım, esas dert İzmir'e gelenler değil, getirenler gibisinden.
   Ama İzmirliler'in üzerinde gidildiğini düşünmüyorum, en azından haksız yere gidilmiyor. Bu davranışlarının da oldukça genel bir hale geldiğini düşünüyorum, bir hayli İzmirli arkadaşım var, tek bir ses oldular sosyal medyada. 24 saattir hala simit-gevrek, midye, koyun falan yazıyorlar, artık içim şişti.
   Ankara'nın Çankaya ilçesi de yıllardır CHP'ye oy verir, kaldırımlarımız kırık, belediye boynu bükük, böyle yaşıyoruz. Haftaya AKP'nin mitingi var Ankara'da, o insanları taşıyıp getirmeyecekler, zaten burada birlikte yaşıyoruz, ha gene taşırlar başka ilçelerden ve yakın illerden, bilmiyorum nasıl çalışıyor o miting işleri. Ama yalnız bırakılmış belediye burda da var. Burda "düşman kitle" saklandıkları yerden çıkıp gelmiyor, taksisine biniyorsun, ekmek alıyorsun adamdan.
   Biz şehrin meydanında toplanıyoruz, hamamböceğiymişiz gibi kovalıyorlar. Aylardır. Bunu da yazmakta sakınca görmüyorum, Ankara geçen yazı İzmir'e göre kat kat ağır saldırı altında geçirdi, Ethem'i vurdular aynı meydanda, üzerine pankart astılar "polisle gurur duyuyoruz" diye. Burda zaten her protestoda camlar iniyor tazyikli sudan, her sokağa çıkıldığında en az 70-80 gözaltı oluyor. Küfür müfür artık kimsenin gocunduğu yok, hepimizin evinde kucak dolusu gaz fişeği var, süvenir olarak.
   Sidik yarıştıralım İzmir'le diye yazmadım bunları ama Ankara aylardır efendi gibi sabrediyor, ne kimsenin koktuğu yazıldı, ne şunun bunun eblehliğine fatura çıkarıldı. Ha tabi burası zaten İç Anadolu, öyle bir zarafet iddiası yok, deniz yok, romans başka türlü falan. Ama cinnetse cinnet, İzmirliler'i buraya davet ediyorum sabırlarını sınamak için. Zira ben geçen hafta çöktüm. Yemin ederim bir adım daha atacak isteğim, enerjim, ruhum kalmadı. Hayatımın en zorlu 10 ayıydı, kaldıramaz hale geldim. Bu ruh haliyle de daha sevimsiz bir tip oldum ama gerçekten de burdan bakınca bu" aiyyy koyun ayol bunlar, midyeyi kabuğuyla yediler mehi mehi" halleri beni bir fena yapıyor. Ayrıca 80'lerde ve 90'larda gayet de merkez sağ belediye başkanı seçildi İzmir'de, aynı adam üstelik. Yani öyle onlarca yılın mirasını falan da görebiliyor değilim ben. (Ahmet Priştina'yı bütün başkanlardan ayırırım, huzur içinde uyusun.)
   Neyse işte Veracığım, ben bir gelebilsem de sana gözlerimi belerte belerte anlatsam bunları, sen de olanca sakinliğinle bana anlatsan. Tanıdığım en objektif insansın, ben böyle sinir küpü tuhaf bir şeye dönüştüm, buna da üzülüyorum.

   Delete
 6. :-))) yahu su midye meselesi nedir, gercek mi saka mi anlayamadim iki gündür... iste birisi midyeyi kabuguyla yemis de acile götürülmüs diye bir söylenti var ama, böyle bir saka sacma geliyor, öte yandan resmi habere de rastlayamadim.. o secilen merkez sag belediye baskanini da hatirliyorum, kordonu doldurup önünden otoyol gecirmeye kalkti, insanlar orada icip eglenemesin diye.. sonra Pristina orayi güzel bir parka dönüstürdü.. senelerce yarim kalmis yol insaatinin baslangic ayaklari kaldi kordon basinda, zannederim halk o belediye baskanini secmis olmanin tecrübesini unutmasin diye.. :-) Ama simdi Binali Bey, izmirliye rakiyi daha keyifle iciricem diye bagiriyor... :-))) Aslinda istanbulda da cok izmirli var, önce bir su Beltur'da filan rakiyi serbest yapsinlar da insanlar inansin.
  söyledigin bilmis tavirlara ben de üzülüyorum. herkes cok akilli yorumlar yapiyor, arkadaslari da onlari tabii ki tasdik ediyor, farkli düsünen de terörist, koyun, orospu, gerizekali diye yaftalaniyor. Izmirli bunu daha cok mu yapiyor bilmiyorum, listemde pek cok izmirli arkadasim var, uzun süredir suskunlar, akpli arkadaslariyla makul bir sekilde tartisan izmirliler var.. Düsünüyorum, ankarali arkadaslarim var, sürekli küfreden, yilmaz özdil yazisi paylasan. Yurtdisinda yasayanlar var, her konuda uzman yorumu yapan.. :-))))kiyaslayamiyorum bu yüzden....
  evet evet gel artik da heyecanli heyecanli daha rahat konusalim.. ;-)))) hava da güzellesti, tam gezme zamanlari istanbul'un. seni istanbul'un cok deNisik köselerine götürürüm.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Şakaymış midye. İzmir'de denizden midye çıkaranlar da Mardinli'dir. Ben orda yaşarken öyleydi en azından. İşte böyle böyle deliriyorum herhalde ben.
   Burhan Özfatura. E tabi yani, nihayetinde Priştina'yı seçenler de gene İzmirliler. 20 sene üstüste Melih Gökçek'le yaşamanın dayanılmaz hafifliğine oy vermediler, bununla ne kadar gurur duysalar az :) Priştina öldüğünde Ankara'da evde ders çalışıyordum, Radyodtü yayını kesip haber verdi. Ev arkadaşım da İzmirli'ydi, birbirimize sarılıp ağladık. Çok az insan böyle sevilir gibime geliyor.
   Ben herhalde artık kafamın daha fazla almadığı noktaya geldim. Onu da anlamaya çalış, bunu da anlamaya çalış, tutarlılık ne zor şeymiş. Yakın zamana kadar çok emindim kendimden, şimdi anca gece kendimi yorganla koza haline getirince huzur buluyorum :)
   Gidelim lütfen İstanbul'un çok denişik köşelerine :)

   Delete