October 3, 2017

Dördüncü Gün / Kuru Soğan Aldım A Dostlar

Gene sabah erken kalkıp spora gittim, pazartesi sabahı bir hayli boştu salon. Yani salonun bir ucundaki aynanın önünde hep aynı oğlanlar kendilerine bakarak ağırlık kaldırıyor ama onları salona girerken ya da salondan çıkarken hiç görmedim. Bu sebeple ağırlıkçı oğlanları saymıyorum. Sevda ve ben dışında 4 kişi filan daha vardı.

Evden çıkmadan sandviç yapmıştım, birer salatalık, biraz da çiğ kuruyemiş. Evlere dağılmadan önce Kuğulu Park'ta oturup yedik. Dün hava bayağı soğuktu.

Las Vegas'ta olanları spor salonundaki televizyonda gördüm. Eve dönünce takip ettim, aman yarabbi. Biliyorum ben de Orta Doğu'nun kenarındaki bu çukurda yaşıyorum ama Amerika'nın silahlarla olan ilişkisi çok dehşet verici. Şimdi bir de susturucu satışını kolaylaştırmak için yasa çıkacak gibiymiş.

Akşamın geri kalanına ise malumunuz "İstifası istendi" haberi damgasını vurdu. Ben hem karamsar ve bok suratlı hem de Ankara tecrübesi olan biriyim, henüz sevinmedim. "Öldü" deseler ona da hemen inanmam. Siz de insanmış gibi değil de hamamböceğiymiş gibi düşünün, öyle bir sörvayv etme durumu var herifte. Yayladan gel allı gelin yayladan, kesme umudunu kadir mevladan diyerek bu bahsi kapatıyorum.

Dört kitaplık mini bir sipariş verdim dün, bir de kuru soğan aldım. Soğana daha çok seviniyorum, evdeki yokluğu üzücü bir hale gelmişti.

Apartman aidatını aylardır 50 lira fazla yatırıyormuşum. Olaylar barbar kocamın 100 lira fazla yatırdığımı iddia etmesiyle ortaya çıktı, kendimden hiç emin olamadığım için "SENSİN 100 LİRA FAZLA? KİMSİN SEN? SEN KİMSİN?" diye üstüne yürüyemedim, "Aaaa? Yok canım?" filan diyebildim sadece. Yöneticiyi arayıp sormak zorunda kaldık. Şimdi oturup hesap yapmam lazım, herhalde 2020'ye kadar ödedim aidat borcumuzu. Niye aidat veriyoruz bu her gün biraz daha çöken binaya? Neden vazgeçmiyoruz? Neden sürekli bir tadilat lafı dönüyor ama o tadilat asla gerçekleşmiyor? Allahım kim icat etti bu apartmanları, niye üst üste yaşıyoruz?

Pazar günü Nadire'yi aradım köydeki ev telefonundan, annesini sordum, "Annem Zoze'yi almaya gitti karakola. Hah geliyor, şimdi gördüm, yoldan da kekik toplamış." diye bir cevap geldi. (Bilmeyenler için Zoze, sütlü kahve-beyaz benekli ve asi bir inektir.) Ben de inekle beraber yürürken kekik toplayabilmek istiyorum. İnek bakmaya cesaretim yok ama kekik toplamalı hayata çok özeniyorum. Annem de sağa sola giderken arabayı durdurup tepelerde kayboluyor, geriye kekikle dönüyor. Ben ise kekiğe çökme konusunda kendimi çok ilerlettim, kaşla göz arasında Nadire'nin anasının topladıklarına çöktüm telefonda.

Kesin bir şeyler daha vardı anlatacağım ama aklıma gelmiyor, o zaman gideyim bari ben. Ispanağı pişirirsem yarın törenlerle kutlarız.

8 comments:

 1. Milli meselemiz oldu ıspanak :D Yazının sonunda görünce istemsizce attım kahkahayı. Çok da severim kendilerini. Hamurişlerini çıkarmadan önce hayatımdan börekle arzı endam ederdi kendileri çok severdik.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tören hazırlıkları iptal, gene olmadı ıspanak :/ Kendimi türlü yaparken buldum bir anda. Ben de seviyorum çok, böreksiz de güzel :D

   Delete
 2. Hahha, ıspanak be ne güzel sebzedir. Soğan da alındığına göre sizlere afiyet olsun 😂.

  Ya benim de çok böyle köyde permakültür hayat yaşayasım var da işte, kafalar gidip geliyor arada 😊 Umarım sen de hayaline kavuşur bizi evlat edinirsin ferminacım dazacım 😍 Kekik toplarız beraber 😊

  Kitap yorumlarını da merakla bekliyorum 😊

  Bu her gün yazma işini de çok sevdiğimi söylemeliyim, her gün yazamasam da kaçırmadan okuyorum 😊

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yaa ıspanak herhalde bugün de olmayacak, dünden bir sürü yemek kaldı :D
   Valla isteyen herkesi evlat edinirim, ekmeye biçmeye beklerim, ay allahım ne güzel olur! <3
   Her gün yazma işi bana da iyi geldi, bakalım şişmeden devam ederim umarım.

   Delete
 3. O istifa haberlerine hiç inanmamıştım zaten!??!'!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay galiba iteliyorlar gitsin diye ama bence bunun yüzsüzlüğünün derecesinin farkında değiller. Biz şaşıra şaşıra öğrendik yıllar boyunca.

   Delete
 4. Ay hadi sen elli lira fazla vermişsin de kimse de kontrol etmiyor mu bunları, niye hiç uyarmamışlar? Bence bu insanlarla alakalı bir şey Mina, seninle değil.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Etmiyor kontrol çünkü yöneticiliği zorla apartmana en son taşınan aileye verdik, nezaketlerinde reddedemediler. Öyle bir banka hesabı var uzakta, o hesap bizim hesabımııızdıır, gitmesek deee, bakmasak daaaa o hesaaaap bizim hesabımızdıııır (dans etmeli emoji)

   Delete