November 18, 2017

Mühim Olan Sabah Kalkabilmek

Sanki böyle bir insanmışım gibi şunu koyayım yan tarafa, yeşillik ile mücadelem de bitmedi, ne çileymiş yarabbi.

Yeşil yapraklı ve çiçeksiz bitkiler için besin almışım bir ara, verdim beslensinler diye. İki tanesi çılgınca yaprak dökmeye başladı. Bir tanesi bir yandan yaprak döküyor, bir yandan en tepeden yenilerini çıkarıyor. Bilemiyorum.

Aloe verayı tenzih ediyorum, o mütevazı çılgınla aramız iyi. İki tanesi gene güneşten yandı geçen yaz, son anda uyanıp salona taşıdım. Şimdi iyiler. Bir daha kıpırdatmayacağım yerlerinden. Çalışma masama koydum, birbirimize bakarak oturuyoruz.

Ada sivilcelerine aloe vera sürecekmiş, hemen benimkilerden ayırıp diktim saksıya. Saksının yanında bir çift de spor pabuç yolladım çocuğa, internetten almıştım, olmadı ayağıma. Giydim bir süre ama topallamaya başlayınca kenara ayırmıştım. Ayakkabılar da olmuş, giyip dersaneye gitmiş bugün, çok sevindim.

Güneşli sayılabilecek bir cumartesi, yani en azından aydınlık ortalık. Mutfağı topladım, mavi oje sürdüm, köpenkler koltuklara yayıldı uyuyor.

Günün bilgisi: Ortalama bir ruh halini tutturabilmek, endişe seviyesini sağlıklı bir derecede sabitleyebilmek için düzenli olarak kendime moral veriyorum.

Sabah kalkmak çok mühim; haydi bakalım yeni bir gün, ev ne güzel sessiz. Hiçbir şey için geç değil, önce kahve yapayım. Her şey yoluna girer. Hiçbir şey dünyanın sonu değil. Ya da alternatif olarak; her şeyin bir sonu var, her şey değişir, bazı şeyler düzelir. Mutlaka düzelir.

Baktım ki olacak gibi değil, ağlamak üzereyim ya da panik çöktü omuzlarıma; hop hemen kalk, köpeğe sarıl, arkadaşına telefon et, kitap oku, güzel dağ-orman-çayır fotoğraflarına bak, sıcak suyla duş al. Derin nefesler al, kafanı kaldır gökyüzüne bak.

Ya işe yarıyor bunlar ya da her gün bir miktar daha beyin hücremi yok ederek gittikçe eblehleşiyorum, emin değilim. Ama yerlere yapışmama mani olacaksa giden beyin hücrelerine de üzülecek değilim.

Kendine bakıyor olmak gerekiyormuş, bir ara terapiye giderken öğrenmiştim. Kişisel hijyen, derli toplu üst baş, kendini meşgul edebiliyor musun, akıp giden hayatla bağın var mı? Bunlar tamamsa durum iyi.

O arada Ada fotoğraf yolladı:


Çocuğumda sens of feşın var, o paçaları kıvırır, panter deseninin üstüne kırmızı ekose attırır. Bugün dersane, yarın daha havalı yerler inşallah.

Ellerimi arkama bağlayıp bir dolanayım evde, bakayım yapılacak neler var. Hiç olmadı çöküp kitap okurum, bu Rüzgarın Adı'nı gerçekten çok beğendim. Ben yazıyı bitirene kadar havadaki ışık kayboldu ahhahha ay! Ankara, sisler içinde bir binalar ormanı. Haydin öbtüm, kalpler, kalpler.

10 comments:

 1. sağa sola salça olmak ve karikatürleri ekliyorum ben de... du bakayım herkes eklerse sırayla uygulayarak aralık sonuna kadar giderim öyle :) ama havlu dert, havlu... "on midye aç bana ordan" dedirtecekmişim gibi geliyor, hayırlısı...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Spor da var bence listede, bak midyeci havlusuydu değildi diye hooop kafa dağıldı bile :D Decathlon'da havlu olmayan havlular var, incecik kumaş gibi. Sevda havalı bi insan olduğu için onlardan getiriyor. Ya da yani sana tenisçi alın bandı alayım, iki tane de havlu bileklik. Bek tu dı fuçır olur.

   Delete
  2. hayır alalım da sonra "kimse bennen arkadaş olmuyöe" diye yine gelip burda ağlıyciim... ama hava dağılır, konu değişir, deneyim...

   Delete
  3. Ya dize kadar beyaz çorabım var, iki kırmızı çizgili. 70'ler basketçisi gibi gidicem ama cesaret edemiyorum henüz.

   Delete
 2. Ay Ada bana da çubuklu bir şeker göndermişti üzerinde G harfi vardı. Saklıyorum hala... <3 iletsene. du hatta fotoğraflı ilet :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oha ben kendiminkini yemiştim ahhahhahha :D

   Delete
  2. harfin kağıttan olduğunu burada açıklamak istemiyorum! :))

   ay ahahha durup durup aynı yazıya salça olmuşum... :D :D

   Delete
 3. Kendimi "her zaman intihar etmek mümkün" diye sakinleştiriyor olmam da çok içler acısı galiba ay.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Valla acıklı evet, itiraz etmeyeceğim. Bu konuda fikirlerim var, not alayım da anlatayım buluşunca. Gittin mi doktora? Daha bira içip kazak modeli çıkarıcaz. Bence patates de yeriz birayla. Ssoğan halkası?

   Delete
  2. Yarın gidiyorum 15:45te uğur beye 290 lira vereceğim ve bunun bana daha iyi hissettirmesini umacagim 🤗🤗🤗 aptalmisim gibi geliyor. Patatese ve soğan halkasına varım 💪

   Delete