January 22, 2018

4. Hafta / Geçen Sene 15

52 haftalık şalanjın 4. haftasından bildiriyorum, bütün sorular şurada, köpek fotoğraflarını biraz geçince.

4. haftanın sorusu, şu anda penceremizden görünen manzarayı soruyor. Manzara şu:


Camlar leş gibi olduğu için camı açıp çektim. Çatılaaar çatılaaaar, şimdi gözümde canlandılaaaar.

Yani gene de şükrediyorum çünkü bir açıklık var, başka bir apartmanın duvarına bakmıyorum en azından. Fakat bu 60 yıllık binaları yıkıp yenisini yaparken bahçe mahçe bırakmadıkları için, en tepeye çaktırmadan bir yarım kat filan ekledikleri için gittikçe yapışıyoruz. Eskiden Anıtkabir'i ve Kocatepe Camii'ni görebiliyorduk, o eski apartmanları yıkıp yerine şu soldaki ve ortadaki gibi binalar diktiler, kısıtlı manzaramız yok oldu. Geriye sadece çatılar kaldı. Bir de gökyüzü kaldı tabii, gökyüzüne de şükrediyorum; kuşları görebiliyorum, bulutları ve güneşin batışını izleyebiliyorum.

Sis var, hava kirliliği de olabilir. Burası havası temiz bir şehir değil. Burası ne ekerseniz onu biçeceğiniz bir şehir, gönlünden koptuğu için size mutluluk filan vermiyor. Siz söke söke alıyorsunuz. Arkadaş edinmek zorundasınız, balkona yeşillik ekmek zorundasınız, kapalı havalarda bir tatlı huzur bulmak zorundasınız. Bu, ne kötü ne de iyi bir özellik, sadece bir özellik. "Beni öldürmeyen şey güçlendirir!" türü bir insansanız mesela, kişisel gelişiminize katkısı olur, ne güzel. "Allahım bu ne biçim çile?!" türü bir insansanız buhranlara sebep olabilir. Ben bu ikincisine daha yakın bir tür insanım, gene de asgari miktarda buhranla buralara kadar gelmeyi başardım. Yani olabiliyor, yani her şey mümkün hayatta.

Şu son cümleyi hiç soğutmadan geçen sene ekim ayına dönüyorum, arkadaşımın Instagram coşkusunun ekran görüntüsünü saklamışım:


Ahhahhaha ay allahım! Hala arada açıp gülüyorum buna, o kadar içten ki hiç eskimiyor. O balonlar, o konfetiler. O "bay bay..."daki neşe!

Korkunç haberler almayacağımız bir hafta olmasını umuyorum, bir gün bu memlekette aklıselim hakim olur diye umuyorum. Artık ne diyeceğimi pek de bilmiyorum.

9 comments:

 1. Orası Ankara olmasaydı"Aaa! Ne güzel deniz gözüküyor pencereden" Derdim fotoya bakınca.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya valla bana da bazen aynı his geliyor. Geceleri sadece ışıklar görünürken biraz İzmir'e benzetiyorum yukarıdan :)

   Delete
 2. https://twitter.com/istanbulcazfest/status/955479581393289216

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay dün akşam gördük haberi, geçenlerde rüyama girmişti Nick Cave, herhalde bir işaretti o. Bakalım bilet bulabilecek miyiz :/

   Delete
  2. 440 lira sahneönüymüş. Ben kars'a gidiyorum dostlar ahahahaha.

   Delete
  3. Ahhahhahha ay :D Ya nasıl 440 oha?! Haydi sahne önü almayayım, arka alayım, zaten buradan kalk git filan, şimdiden yıldım galiba :/

   Delete
 3. ınstagram kullandığım dönemden hatırlıyorum , senin bir de RTE maskesi getiren arkadaşın vardı demi. Aynı senin gülmen kadar ben de o fotoğrafa gülmüştüm :)))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay evet. Fotoğrafın çıktısını alıp kartona filan yapıştırmış, arkasına lastik geçirmiş gerizekalı, kendi yapmıştı o maskeyi. Damat aldı götürdü galiba, en çok o sevmişti.

   Delete
 4. heheee, deniz görünümlü sis eveeeeet :) bi de ne komik anlatmışın yaaa :)

  ReplyDelete