January 8, 2018

Kadın Çalışması / Geçen Sene 3

Geçen sene mart ayında sınıf bilinci beni takip etmeye başlamış. Kendi kendime gülmüştüm görünce, saklamışım ekran görüntüsünü.

Şalanj devam ediyor olsaydı Twitter'da bir köşe yastığı gibi takıldığımı yazardım. Gerçekten bir türlü adapte olamadım, kırk yılda bir çok sinirlenip bir şeyler retweetliyorum. Kendimi ifade edebildiğim bir yer olamadı, beni biraz ürkütüyor galiba. Kimse kimse tanımıyor ama herkes sürekli birbiriyle konuşuyor.

Halbuki burası ne güzel, sürekli ben konuşuyorum ahahhah! Üstelik durmaksızın kendimden bahsediyorum. Ben de isterdim fikir yazıları yazayım ama şu saate kadar çapımı anlamışsınızdır diye düşünüyorum.

Ay allahım saat gene 4 oldu, anca sabah sürünerek spora gidip gelebildim. Mutfağı toplayıp yemek yapmam lazım. Çamaşır asmam, bir ara biraz ütü yapmam lazım.

Cumartesi akşamüstü tez danışmanıma son yazdıklarımı yolladım. Pazar sabaha karşı 03.44'te cevap yazmış. İki çocuğu var, o kadar eminim ki hem vakitsizlikten hem de sessizlikte çalışabilmek için saat kurup sabahın 3'ünde kalktığına. Yani çok çirkin genelleyeceğim şimdi ama bir evde adamın çalışması gerekiyorsa o sessiz kütüphane ortamı hemen oluşuyor, çıt çıkmıyor evde. Geldi mi gözünüzün önüne, "BABAN ÇALIŞIYOR, SESSİZ OL!" sahneleri? Kadınsa çalışması gereken, sabah 3'te kalkıp herkes uyurken baş belası öğrencisinin tezini düzeltiyor. Yarabbi.

Bir de fosforlu pembeyle boyamış sağını solunu metnin, bir kısmını doğrayıp atmış, kalan bölümlerin her tarafına "Buralar çok iyi!" diye not bırakmış. Emailin sonuna kalp koyup yollamış, bu kadın gözümde bayağı rakstar.

Gideyim ev hayatıyla mücadeleme devam edeyim, belki gece çalışırım.

8 comments:

 1. Gecen acaba buralarda bir master arastirsam mi diye google'da dolanirken kendimi bir anda "hiimm acaba bu pazar sehirde kimler caliyor, degisik parti var mi, oooo bu adam cok iyidir gideyim dinleyim"de buldum. Gece 3'te ise klup sirasinda -1 havada iceri alinmayi bekliyordum. Peki masterdan partilemeye nasil geldim?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay dertsiz başına dert olabilir o master, sabah 3'te kalkmak zorunda kalabilirsin. Bak hayat seni ne güzel klüp kapılarına taşıyor, valla çok özeniyorum buradan sana bakınca <3

   Delete
 2. Twitter hakkındaki fikirlerimiz bire bir aynı :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay yaaa? Çok sevindim yalnız olmadığıma :)

   Delete
 3. yok yok genelleme yap güzel oluyor. çirkin bir şekilde falan değil.
  " babamız geç saatte kadar çalışıyor " diye annem bizi babaanneye götürürdü.
  geçen fark etti , " sanki sadece benim çocuğumsunuz ,uyanacaksa o da uyanacak " diye.

  sen bunları da böyle genellersen sınıf bilinci seni takip eder , ben bile takip ediyorum ki sınıf bilincim gelsin.

  ReplyDelete
  Replies
  1. E valla sanki sadece annemizin çocuğuymuşuz gerçekten, annen ne güzel demiş.
   Ben de sınıf bilincini takip ediyorum, bilmiyorum bir yere varabilecek miyiz böyle ahhahhah :D Ay babamın bir sınıf bilinci hikayesi var, sanayi sitesinde eylem yaparken takım elbiseyle polisten kaçtığı, bir ara yazayım bari, güleriz.

   Delete
 4. Yaa şimdi bu doktoradan dertlenme olayini uzattigim icin nolur kusuruma bakma ama hocanin maile kalp koydugu noktada neredeyse aglayacaktim... Degil oyle incelikler benimki de cocugum dogdugunda bile aramaya gerek görmedi, ama meslek odasi secimleri geldigi vakit pek sevecen bir ses tonuyla arar..! Bir de o gece kalkma olayi var ya... Aayy ayyy cigerim sokuldu! Genelleme falan degil yazdigin hakikat...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay olur mu hiç, hayatta kusura bakmam. Bizim memlekette hiç sesimiz çıkmıyor, ecnebiler bayağı tartışıyorlar bu yüksek öğrenim kabusunu, doktora öğrencilerinin bir yandan da akıl sağlıklarını korumakla mücadelelerini anlatan yazılar görüyorum.
   Ben de ağlamaklı oluyorum çoğu zaman, hala uğraşıyor olmamın, bitirmeye niyetlenmemin filan gerçekten en büyük sebebi danışmanımın bu nazik ve sabırlı kadın olması. Bir de titiz her şeyin üzerine, gerçekten feedback alıyorum, sorunlara çözüm öneriyor filan.
   Ya herhalde genelleme değil hakikat çünkü lisansta da bölümdeki tek kadın hoca gene böyle sabah karşı uyanıp çalıştığını anlatırdı. Resmen erkek meslektaşlarından en az iki kat fazla efor harcamak zorundalar.

   Delete