January 5, 2018

Of Allahım Yulaf Filan / Geçen Sene 2

Geçen sene şubat ayında Nadire ve Mio tavla oynuyorlarmış:


Şalanj devam ediyor olsaydı tavla oynamayı bilmediğimi yazardım. Bir ara sanki biraz öğretmişlerdi, sonra ne oldu hatırlamıyorum. Evde tavla da yok zaten. Belki Mio öğretir bu sefer, olaylara hakim bir hali var.

Babam kağıt oynamayı öğretti, bir miktar kağıt oyunu biliyorum. İzmir'de yaşamanın şartlarından biri okey tabii, mecbur onu da öğrendim. Çiğdem belası da aynı zamanlarda girdi hayatıma, bir senedir ağzıma sürmedim. Üç beş tane yiyip hayatına devam edebilen biri olsaydım ne güzel olurdu, tek başıma yarım kilo götürebiliyorum rahat rahat. 100 gramında 584 kalori ve 51 gram yağ var. Olacak gibi değil o yağ miktarı. Kabak çekirdeğinin de ondan kalır yanı yok.

Neyse yani, hoşçakal ay çekirdeği, ne güzel günlerimiz olmuştu.

Spora gittim, dönünce yulaf pişirip yedim. Şimdi de oturup tezin bölümlerinden birine eklediğim "Peki tam da bu dönemde Mezoamerikan arkeolojisinde ne gibi gelişmeler oluyordu?" kısmını düzeltmeye devam edeceğim. İşçi sınıfı Mayalar, onların evleri, tarlaları, iş bölümü, kim nerede yemek yapıyordu filan. Kendim arandım "Aooo bunu da eklemem lazım!" diye, şimdi biraz fenalık geçiriyorum ama olan oldu bir kere. Girdiğim gibi çıkacağım Orta Amerika'dan.

Bu inanılmaz derecede yulaflı ve baygınlık verici cuma gününe renk katmak için de saçlarımı biraz uçlarından kesmeye karar verdim. Hoyda bre diyerek satırlarıma son veriyorum, neşeli bir hafta sonu diliyorum.

13 comments:

 1. tavlayı yenilecek kadar biliyorum, okeyde oyunun sonuna kadar oturmaya sabrediyorum, kağıt oyunlarından hiç anlamıyorum :D iskambil deste çıktıysa oyunun kurallarını da biri anlatmalı bana :D
  bence çekirdek çitlerken bir 250 kalori harcanıyordur, her seferinde kabuğundan çıkarmak kolay iş değil.. harcanması lazım :))
  köpekler yok bu yazıda, alınmasınlar :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya ben de tam çocuklu insanlar nasıl tez filan yazabiliyor diye düşünüyordum, köpekler beni ziyadesiyle bunalttı bugün, en son iki ayak üstüne dikilip kafamın tepesini yalıyordu bir tanesi. Keşke alınsalar biraz :)
   Ay yaa harcanıyor mudur bi 250 kalori hakikaten? :D Özlemiyor da değilim o makine gibi çot çot öğüttüğüm günleri :/

   Delete
  2. Buradan salça olayim; cocuklu insanlar tez yazamiyorlar, yeterlilige de cok calismistim vayyy yazik oldu ugrastigim TIK lere diye ağıt yakiyorlar:(
   Bi de, yemek yemenin mithis kalori harcattigini okumustum. Arttiriyorum, 350 diyorum!:)

   Delete
  3. Ay yapma ya :/ Valla kendim doğurmuşum gibi dertlendim. Ama bak bi de şöyle düşün, final jürisinden geçip gene de kendimi attırmaya muvaffak oldum, yetmedi afla döndüm. Yetmedi yeniden yeterliliğe girdim, bir ekstra ders aldım (ödevli mödevli), girdiğim TİKler yetmezmiş gibi en başından jüri kurup tekrar TİK denen o kanseri hayatıma soktum. Ortada çocuk da yok. Ortada iki tane terbiyesiz, ayı köpek var.
   Çok sinirlendim şu anda her şeye, belki de 250 gram çekirdek bana iyi gelebilir, bilemiyorum :D

   Delete
  4. Okurken gözlerim anime karakterlerin gozleri gibi büyüdü, başka nasıl anlatayim, oyyy!
   Çare çekirdek diyor, kaçıyorum ❤

   Delete
 2. Hahaha çook tatlı
  Mio işin profesyoneli belli :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zar bile tutuyor olabilir, o patiler ne işe yarayacak başka :D

   Delete
 3. Tavla öğretin :'(

  Ciddi bir soru, arkeoloji kursu gibi bir şeyler var mı, felaket merakım ve mütevazi bilgim varken ilerletmek tek isteğim. Mesleğimle alakası bile yok. Belki ileride bir delirir master yapar mıyım diyorum kurstan sonra. Zaten mesleğim harici her işten anlıyorum lol. Mimarlık, yazarlık, turizm rehberliği, izcilik... Ne ararsan var olması gerekenler harici :DD:Dd

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay kesin internetlerde vardır tavla dersleri.
   Kurs var mıdır bilmiyorum ama ara ara güzel atölyeler oluyor, sana emaillerim denk geldikçe. Master da fena fikir değil, benim gibi değilsin, kısa sürede bitirirsin sen :) İyi bir konu belirlesen, ne bileyim mesela esas mesleğinin bir arkeolojik meseleye uygulanması gibilerinden, rahatlıkla yaparsın o masterı. Bizim bölümde sık sık çalışılıyor böyle, mimar mesela, mimar gibi bakıyor. Siyaset bilimcisi oralardan bir yerden yakalıyor. Endüstriyel tasarımcı bir arkadaşımız vardı, Roma'da şehir mobilyaları olarak çeşmeleri çalıştı, çok da güzel oldu.
   Ben ezelden arkeolog olmayanların arkeolojiye bu tür katkılarını çok zihin açıcı ve progresif buluyorum, herkes çömlek çalışırsa çok havalı bir yerlere varamayız :)

   Delete
 4. ben de çok özlüyorum çekirdeği. :(

  üzgün suratlıyım ama 8 kilo verdim ben, birgül'ün dediği "kaldır bakayım kaldırabiliyor musun 5 kiloluk yağ tenekesini?!" sözünü de kulağıma küpe ettim. vallahi ikinci tenekeye koşuyorum. tabi anca çekirdeksizlikle ve başka şeylersizlikle mümkün olabiliyor bunlar. arada çocuk kucaklamak dışında siportmence bi girişimim de olmadı. çok takdir ediyorum seni de ayrıca, tarifsiz takdirler..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay 8 kilo! Ya valla çeken bilir, gözyaşları içinde sarılmışım sana say. İkinci tenekeyi bendirlerle kutlayalım :D
   Uzun yürüyüş en güzel sipor, yeter ki haftada 3-4 kere 10bin adım at. Ben işsizlikten delirmeyeyim diye bulaştım biraz da, çalışıyor olsaydım zannetmiyorum ki girerdim o salondan içeri.
   Esas ben seni takdir ediyorum <3

   Delete
 5. Ay lütfen bana bu antin kuntin konularla alakalı kitaplar öner. Sanki çok keyifli bir iş yapıyorsun gibi geliyor.

  ReplyDelete
  Replies
  1. İşçi emekçi Mayalarla ilgili kitap mı? Bakiyim var mı bunaltmayacak bişiyler.
   Ay yok, hiç keyifli değil. Gene iki saattir çalışmaya başlıycam, havalara bakıyorum.

   Delete