February 19, 2015

(25) Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun

En sevdiğim şarkı için sahneyi Zeki Bey'e bırakıyorum. Biri youtube'da videonun altına "Musiki Kuvvetleri Komutanı" yazmış, ne diyeyim, onun gibisi gelmedi bir daha.

2. dakika civarı kolu ceketin işlemesine takılıyor, koreografiye uyduruyor bir şekilde sıkıntısını, sonra çaktırmadan koparıyor o ipliği. Ah Zeki Bey ah; çok hayranım, çok.11 comments:

 1. Ben de çok seviyorum. Bu şarkıyı da çok seviyorum. Çok da hak veriyorum, şarkıların gözü kör olsun.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Arayıp buldum, güfte Şahin Çandır'a aitmiş, 1931 İzmir doğumluymuş. Allah ömür versin, şiir gerçekten çok güzel.

   Delete
 2. Nasıl iyi geldi dinlemek anlatamam....

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sırf Zeki Bey'i plaktan dinlemek için pikap almak istiyorum, en büyük hayalim bu şu aralar :) Vallahi insana iyi geliyor sesi.

   Delete
  2. Şahane fikir :) geçen gün biri taş plak kayıtları dinletti bana. İnsanın içi yumuşuyor di mi? Taş gibi kaskatı kesildiğimiz şu zamanlarda daha çok dinlemeli o şarkıları....

   Delete
  3. Yumuşuyor :) Plak çalınca sanki sadece ben ve Zeki Bey olacakmışız gibi geliyor odanın içinde :)
   Müzik çok lazım bir şey hayatta, çok doğru söylüyorsun, hele bize daha çok lazım.

   Delete
 3. Müthişsin. Zeki Müren dinlemek için yer arıyordum desem yeridir. Çok iyi geldi bu. Teşekkürler :) Şarkı da çıktığında nasıl sallamıştı ama ülkeyi. Piuuu.

  Cidden onun gibisi gelmedi, bu gidişle gelmez de. Halkına ve işine bu kadar saygı duyan bir sanatçının görece kısa bir hayat sürmesi hep üzmüştür beni. Müzesini gezmiştim. Allah'ım bir insan bu kadar mı ince ruhlu olabilir. Yazdığı şiirler, mektuplar, el işleri falan. İnanılmaz. Sanatçı egosu denen şey kapısından geçmemiş. Yabancı basın onun için "Türkiye'nin Bowie'si, Liberace'si" diyor ama katılmıyorum. Zeki Müren içi tek denebilecek şey "one and only Zeki Müren"dir. Efsane gibi efsane valla.

  ReplyDelete
 4. Bir de kendisinin efsane Almanya konseri vardır. Kapanışında "Hepinize sonsuz en sonsuz, eksi sonsuzdan artı sonsuza teşekkürler" diye bir konuşma yapar. Bir mühendis olarak bir kez daha takdir ediyorum kendisini :D Calculus dersinden yeni çıkmış mühendislik öğrencisi gibi Paşam :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay yok hiç karşılamıyor Liberace filan, ben de aynı fikirdeyim. Ben gezmedim müzeyi, çok da dolandım evinin etrafında ama galiba o zamanlar müze değildi henüz. Umarım görürüm kısa zamanda.
   Ahahhaha ay güldüm, calculusten de A+ alırdı Zekibeyciğim, çalışkan talebe :)

   Delete
 5. çocukken yılbaşı programlarında tam 12 de çıkardı trt de.heyecanla beklerdik.çok önemliydi bizim için.annem
  zeki müren çıkacak diye heyecan yapardı.sonra büyü bozuldu.
  öyle dikkatli izlerdim ki el hareketlerini,bakışlarını.rahat uyusun.
  dehdeh düldül şarkısı haricinde tüm şarkılarını severim.onun yeri dolmayacak.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay aklıma ne geldi mat; 2-3 sene önce annemlerde toplaştık yılbaşı gecesi, TRT'de nostaljik yılbaşı programı vardı. Eski programları gösteriyorlardı, derken Zeki Müren çıktı. Beş kişi filan aynı anda kafamızı duvar saatine çevirmiştik, "12 oldu mu yav?" diye.
   Dolmuyor yeri hakikaten, ruhu şad olsun.

   Delete