November 30, 2017

Ayak İşleriniz İtinayla Yapılır

Günün bilgisi: Ailemizin kargo bekleyicisi, teslimat alıcısı olarak çalışıyorum. Bir kargo geldi biraz önce, iki tane daha gelecek. Bugünün programı bu.

Ailenin işsizlerine genelde böyle vazifeler düşüyor; aidat/vergi/fatura yatırıcılığı, misafir gezdiriciliği, efendime söyleyeyim özel sipariş toplayıcılığı filan. Annemle babam internet alışverişini çok harika buluyorlar ama kendileri yapmak istemiyorlar nedense. Arada kitap listeleri yolluyorlar, beğendikleri şeylerin ekran görüntülerini yolluyorlar. Kedi köpek mamalarını da ben sipariş veriyorum. Bu ikisinin internet bankacılığı işlerini de ben yapıyorum. Dergi, dernek filan gibi aboneliklerini de yeniliyorum.

Kayınvalideme duvar takvimi alınacak, oturduğu mahallede bulamıyor. Takvimin yanında onun da kedi mamalarını ve kitaplarını hallediyorum internetten. Barbar kocama kazak lazımmış, vakti yok, sabrı hiç yok. "42 yaşındasın, yazıklar olsun. Ben sana nasıl kazak alayım?" diye sordum, "İnternetlerde kesin vardır," dedi. Annem ve babamla birlikte internetlerde her şeyin var olduğuna eminler. (Internet var, bir de internetler var. Internetler daha büyük bir yer.)

Dünün çoğunu internetlere yapışık geçirdim biraz, aman yarabbi ne biçim işler? Ne biçim rakamlar, oha. Ben Zarrab takip ederken televizyon da açıktı, tartışma programı adamlarından biri "Canım ne var, sizin bizin de o kadar paramız olsa Man Adası'na yollayabilirdik," dedi. Nasıl o kadar para sahibi olunabiliyor, kimse sormadı. Seviye seviye arsızlık var; bazısı 50 milyon euroluk, bazısı arsız yancısı arsız. Hayatımda hiç bu kadar çok yalanı bir arada görmemiştim. Zaten ağzımı büze büze "50 milyon yuroğ" diyorum ama en ufak bir fikrim yok tam olarak ne kadar bi paradır o.

Üç saattir duruyor bu yazı böyle, yollayayım da kalkayım masadan, fenalık geldi. Bütün kargocular gelirse çıkıp loto oynayacağım, o kadar düşünebiliyorum, vizyonum bu.

16 comments:

 1. İnternetler kısmına çok güldüm ya :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. İnternetlerden nükleer başlık filan satın almak mümkün, en azından annemler öyle düşünüyor.

   Delete
 2. Elli milyon yuroyu biri bana kaç şişe 50’lik bira içilir olarak hesaplarsa kesin anlarım. Böyle ben de çıkaramadım :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Milyon olduğu için şişe değil fabrika düşünmemiz gerekiyor gibime geliyor. Fabrikalar da olabilir.

   Delete
  2. Fabrika dağarcığımda olan bir ölçü birimi değil... şişe hesabı istiyorum, depozitosuz! :))

   Delete
  3. Şu andaki kurdan, bir şişe Efes 7 lira diye hesapladım. Otuz üç milyon beş yüz yirmi iki bin doksan beş şişe.
   33.522.095

   Delete
  4. Ömrün yetmez içmeye zira 60 yıl daha yaşasan günde 1530 şişe içmen lazım:P

   Delete
  5. ya bi de matematik ne güzel... her şey net... en sevdiğim <3

   Delete
  6. Ay gerçekten ya, neyse o, küt diye söylüyor matematik. Keşke zamanında anlasaydım ne güzel olduğunu :/

   Delete
 3. İşsiz olduğun o işlerin sende olduğunu düşünüyorsan yan yan gülüp " sen öyle zannet" derim. Ben çok yoğun çalışan bir şirkette olmama rağmen gün içinde toplantıda , telefonda iken annemden fotoğraf yolluyor " bundan alır mısın " diye . Bir de üstüne arıyor . Eskiden , kitap , giyecek , iç giyim , krem falandı ama dün Türkiye'de bulunmayan , internette satışı olmayan bir sos gibi bir şey yolladı. İş yerinde yurt dışına giden biriyle organize ettik.Kardeşim de mesela internetten ayakkabı aldırıyor bana , sonra boy boy fotoğraflarını istiyor. Bunun işsiz olmakla alakası yok. "Becerekli olmakla alakası var" diye kendimizi övelim istiyorum. Lütfen öyle olsun.

  Ben yurağdan teleye çevirme işine giremedim. Hiç denemedim bile. Ama gözlerim bozuldu. Kimsenin yorumunu falan dinlemek istemedim. Biri bana SSK'yı batırdı derse ağzına uçmaktan korktum. Şimdi eve gidip bugün ki seansımı alıp , kendimi sinir krizine sokup Efki'den medet umucam.

  Köpekleri öpüyorum

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya şimdi sen böyle deyince şüphelendim ama sanki ben çalışırken bu kadar çok taleple gelmiyorlardı bana. Hep beceri bunlar, kesinlikle beceri diyerek bu konuyu sessizce kapatıyorum ahhahhahha :D
   Saat farkı yüzünden sonuna kadar takip edemedim, bu gece bakalım neler olacak. Boza var evde. Boza, duruşma, köpenk gibi düşündüm bu geceyi ben de.
   Öpeyim bunları senin yerine, sen de Efki'yi sarı kafasından öp <3

   Delete
 4. .... ki 50 Mio yuro sadece rüsvet... Ana para ne olaki?? Aklim basmiyor?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ben zaten anlamadım tam olarak ne olduğunu, nasıl yapıldığını. Bana "rüşvet aldı" gibi basit argümanlarla gelmeleri lazım, onu anlıyorum, çok sinirleniyorum.

   Delete
 5. Evin bedenen boş insanına, kafa beyin yoran ne kadar iş varsa onu yüklerler. Neymiş biz zaten evdeymişiz, neymiş bir işimiz yokmuş, neymiş zaten biz bu işlere onlardan daha yatkınmışız gibi bir sürü sebepleri vardır kendilerince :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya ben de istiyorum iş bölümü olsun, neden olmasın, paylaşalım işleri. Hayat müşterek olsun. Ama kazak almak beni yıpratıyor :D İnternet alışverişi hiç de lanse edildiği kadar kolay bir iş değil. Kargoyla uğraşıyorsun, patlak paketlerle, eksik gelen siparişle, parayı doğru çektiler mi, görmeden aldık, gelecek mi bu kazak üzerine.
   Annemle babam kredi kartı bilgilerini FBI'a yollayacaklar diye korkuyorum ya da Nijerya prensine filan. Barbar kocamınki tamamen benim üzerime yıkmak, onun bir bahanesi yok :)

   Delete