December 6, 2017

Handemiz De Evlendi Bakara Makara Maşallah

Dün şunu gördüm twitter'da:


CNNTürk'te akşamları kaşlarını kaldıra kaldıra, dudaklarını büze büze televizyon gazeteciliği yapan Hande Fırat evlenmiş dün. "Kim ayol Hande Fırat?" diye soracak kadar akşam televizyonundan uzaksanız;

1. Ne kadar iyi yapmışsınız uzak durarak, çok özeniyorum şu anda size.
2. 15 Temmuz gecesi elinde Iphone tutarak ulaştığı devasa gazetecilik başarısıyla hatırlarsınız belki. Cumhurbaşkanı ile facetime yapmışlardı.
3. Üçüncü madde yok. Gerek yok zaten. Ama her şey üçe ayrılsa ne güzel olurdu.

Hande Hanım'ın moderatörlüğünde rüşvetti, skandaldı, devletin bakanıydı filan konuşuluyor akşamları. Konuşuluyor dediğim, bu haberleri yapan gazetecilerin Fetöcü olup olmadığı konuşuluyor, genelde de Fetöcü-dış güçlerin maşası-Türkiye'yi yıkmak isteyen ajan/terörist filan olabileceklerine dair imalarda bulunulup geçiliyor. Bu yani konuşulan. Kaşlar kalkıyor, "Çok enteresan yalnız sayın seyirciler! Çok enteresan!" deniliyor. 

Mesela yazdığı haber yüzünden kendisinden aynen bu şekilde bahsedilen bir yabancı gazeteci mesaj atıp kendini açıkladı. Avrupa'da on yıllardır çalışan bir kurum olduklarını, kimseden para almadıklarını, Fetö olmadıklarını, bütün belgelerin kamuya açık olduğunu yazmış. Bir yabancı gazeteci nasıl oluyor da Türkçe mesaj atıyor diye çok şüphelendiler, şüphelenmekten ve kaşlarını kaldırmaktan baygınlık geçirdiler. 

NEDEN TÜRKÇE MESAJ ATTI??!  ÇOK ENTERESAN???!? diye konuşmaktan bahsi geçen haberin içeriğini konuşmalarına fırsat kalmadı, savcıları göreve çağırıp bir sonraki konuya geçtiler. Çünkü gazetecilik böyle bir şey; birilerini kızdıracak bir haber mi yazılmış, kesin törörist, belki hem törörist hem ajan, o zaman savcıları göreve çağıralım, meslektaşlarımızı kamyonun altına atalım ama asla ve asla gidip de bir bakmayalım kimmiş o gazeteci, haberinde ne diyor, belgesi var mı, bu adam başka neler yazmış. "SAVCILAAAAR!" diye bağırdık mı? Bağırdık. Tamam o zaman gazetecilik.

Hande Fırat bütün bunların üzerine bir de hafifçe öne eğilip tek kaşını kaldırdığı için daha da çok gazetecilik yapmış oluyor. Sonra da işte düğününe kimleri çağırıyor, mutlu pozlar filan. Kimler kendine gazeteci diyor memlekette aman yarabbi.

Sadece beş dakika sağa sola tıklayarak bu anlattığım yabancı gazetecinin Gülen cemaatini itin kıçına sokan yayınlanmış haberlerini buldum, bir tanesini Ahmet Şık'la birlikte yazmış hatta. Çocuk işçi yazmış, yolsuzluk yazmış, Türkiye haberleri de var başka ülkeler de var. Ben ağzımı büzüp tek kaşımı kaldıramadığım için herhalde, herhalde bu yüzden evde sinir küpü gibi oturuyorum.

Günün bilgisi: Böyle durumlarda "Ahmet Şık olsa ne yapardı?" diye düşünüyorum hep, karar vermeme yardım ediyor. Ahmet Şık, Egemen Bağış'la yan yana gelmezdi. Ahmet Şık, Egemen Bağış'a çatır çatır soru sorardı. Bakın ne kadar kolaylaşıyor hayat.

İki sene önce yanağımda beliren dev sivilceden girip Egemen Bağış'a mektup yazarak çıkmışım

Hala öyle düşünüyorum. O tokadı yiyeceğinden hala çok eminim. Sabırla bekliyorum. Bir gün düze çıktığımızda, düze çıkana kadar başımıza gelen her şeyde akşamları televizyonda gazetecilik etiği adına ne varsa öğütüp üzerimize tüküren bu insanların da payını unutmayalım istiyorum. 

13 comments:

 1. Çok enteresan bir şey söylemem lazım sana , şunun Kıbrıs Vatandaşlığı çıktığında ilk aklıma senin mektubun geldi. "Kesin bir şey var ki gitti orada vatandaş oldu bu "dedim. Sonra da işte Rezza olayları falan bir bağlantısı var mı o kadar anlayamıyorum ben , oraya gidince kurtulur mu bilemiyorum , diplomatik bilgim yok maalesef . Ama senin dediğin o "düşme" sürecine girdi bile .Büyüksün.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Var herhalde Rezza olaylarıyla bağlantısı, Amerika Kıbrıs'ı ülke olarak tanımıyor, Interpol de Kıbrıs'a uzanamıyor filan yazmış insanlar. Yav Kıbrıs'ta bi işlere filan girmiş, gene akıyordur paralar. Ben hala bekliyorum. O arada Berkin Elvan'ın cenazesine gidenlere, başka şehirlerde toplananlara "ölü seviciler" dediğini bi yerlerde okuyup hatırladım. Şimdi daha da şevkle bekliyorum.
   Öbür saat meraklısı olan hamuduyla götürmüş esas, o nerede ve naapıyo acaba?

   Delete
  2. Tam bir gerizekalıyım , ilk cümleni 3 kere sessiz sessiz okuyup anladım . Haaa diye tepki verdim sonrasında .
   Öbürü whatsap profil fotoğrafını değiştirmiş . Allah sabredelerle gibi bir ayet koymuş . Tek haber bu

   Delete
 2. Düşünmekten yamulup tansiyonu zıplamış kafamı azıcık dağıtmak için ağaç neyin süsledim, iki renkli top filan fişmekan koduydum ortalık yerlere. Yazıyı ve öncesindeki mektubu da okuyunca gidip hepsini yolmak geldi içimden. Yolayım mı?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay yolma. Hatta iki renkli top daha attır sağa sola, ölmedik daha :) Bizim de hakkımız biraz sevinmek.

   Delete
 3. Artık hiçbir şeye şaşırmıyorum bu ülkede

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ben biraz şaşırıyorum galiba hala ama daha ziyade midem bulanıyor.

   Delete
 4. Allah başa kadar sürdürsün (Konyalılar böyle der)hiçte anlamam başa kadar nedir ilelebet ebedi falan değil başa kadar işte:P

  ReplyDelete
  Replies
  1. Konyalılar ile tartışacak değilim, haklı gibiler. Amin diyerek destekliyorum :)

   Delete
 5. Ben "Kim o ayol Hande Fırat" diyen gruptanım zira televizyon izlemeyi hele ki haber izlemeyi bırakalı baya oldu. Bazı insanlara garip geliyor bu tavrım, bazıları kızıyor hatta küçümsüyor bile. Ama Türkiye gündemi, Türk haber kanalları ve programlarının bünyemde yarattıgı tahribatı başka hiçbir şey yaratmadı valla. O nedenle günlük Twitter gözden geçirmem, dürüst yabancı gündem ve akşam da eşimle gündeme dair oturumumuz dışında dahil olamıyorum. Son olarak Hugo'nun da a... :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay neden izleyesin zaten bunları? Haber mi veriyorlar? Bi bok öğrenemediğin gibi bi de üzerine ağlayasın geliyor.
   Ya Bayan Hugo'nun instagramına baktım biraz, İstanbul'da jet set hayatı, o kermes senin bu kermes benim, Fransız Okulu'nda davet, Demet Şener'le yanak yanağa fotoğraflar filan. ANAP hala var olsaydı bunlar tam o ekol aslında, tam yanaşma, nerede menfaat oraya demir atmışlar. Bu yüzden bakara makara diye gugıllamak zorunda kalıyormuş, altyapı yok, ideoloji yok, fikir yok. Para var sadece.

   Delete
 6. Ben bu gorseller altindaki sovcu -miz ler -miz lar -cigimlar 'a asssiri tavim. Asiri.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Birileri "Hande Fırat'ın elinde bir demet taze sarımsak var" yazmış, ben de hala ona gülüyorum.

   Delete