December 21, 2017

Isınamıyorum

Günün bilgisi: Çok üşüyorum. Hep çok üşüdüm. İzmir'de bile üşürdüm, Ankara'ya geldiğimden beri donuyorum.

Geldiğimde doğru dürüst bir paltom yoktu, kalın yağmurluk gibi bir şeyim vardı. Hesaplayamamıştım, Ankara'daki o ilk kış yollarda titreyerek geçti.

Evde de üşüyorum. Benim ısınmam için gereken santigrad dereceler hane halkının geri kalanına baygınlık geçirttiği için ortada bir yerde buluşmaya çalışıyoruz. Yün çorap üstüne yün patik giyiyorum, içi muflonlu ev çorabı filan.

Hava hep 25-26 derece olsa, arada yağmur yağsa, böyle bir yerde yaşamak ne güzel olurdu. Dört mevsim filan aramazdım, kardan da nefret ediyorum zaten. Dürüst olalım, şehirde belki ilk 10 dakika pofuduk bir romans oluyor, sonrası vıcık vıcık çamur. Ama İzmirli bir gariban olduğumdan, o karın ilk yağmasıyla ortalığı kaplayan sessizlikten çok etkilenmiştim. Hala da dışarı çıkıp dinlerim, pek hoş bir sessizlik o.

Bugün de hava olayları ile itiştiğime göre gidebilirim. Bugün içtiğim çay miktarı kişisel rekorum olabilir, kendimi durduramıyorum.

19 comments:

 1. E çok çay... Demir emilimin çok zayıf dolayısıyla, üşüyecen tabi ;-))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahhahha ay bilimsel açıklama geldi yaşasın :)
   Ya ama bu çay içmelerim çok yeni, eskiden hiç içmezdim. Demir eksikliği mi yani üşümenin sebebi?

   Delete
  2. Valla bi dönem ben de çok ama çok üşüyordum, pek çok çabalamadan, elvani taramadan sonra asıl suçlu çay çıkmıştı ki aman aman çay tüketicisi de hiç değildim. Siyah çayı yasak etmişti, günde 2 bardak yeşil çaya izin vermişti o dönemde doktorlarım. Hani çocuklar doğduğunda doktorlar da şiddetle uyarırlar, sakın çay vermeyin, demir emilimini yok eder diye hep. Damdan düşen biri olarak acaba mı diye aklına getirmek istedim.

   Delete
  3. Ay estağfurullah ne damdan düşmesi. Valla aslında gitsem de kan versem, bi baksalar ne iyi olacak. Ama o arada yeşil çaya geçeyim bakalım neler olacak :)

   Delete
 2. Ben de çok üşürüm, çare sıcak su torbası:)) ellerim daima buz gibidir.
  Kar yağışı ve sonrasını ben de severim. Bugün biraz yağdı ama tutmadı.
  Sıcak günler dileğiyle sevgiler,

  ReplyDelete
  Replies
  1. İyi hatırlattın, dolaptan en iyi arkadaşım sıcak su torbasını çıkarayım ben :)
   En güzel dilek bu gerçekten, sıcak günler <3

   Delete
 3. AHAHHAHAAHAHAH koca ulkede mont,bot bulamayinca = BEN.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Satürn ve merkür hep o. Senin bi kabahatin yok.

   Delete
 4. Kar severim :/ Fekat şöyle kalkmayan cinsinden. Bugün Ankara iyiydi gerçi. Sokağa çıktığımda hatta şaşırdım. Çorba içip eve döndüm. Limonata yaptım soğuk suyla. Bakalım. Duruma göre sayfamda boğazımı paylaşırım ahahaha :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay evet, dün yumuşaktı hava. Bugün de fena değil ama gene de üşüyerek geldim eve :)
   Bekliyoruz efendim en son boğaz gelişmelerini :D

   Delete
  2. Gıdıklanma başladı sabah kalktığımda :'( Üstüme uğursuzluk çağırmışım gibi geldi hastalık.

   Delete
 5. Troid de olabilir. Hahhaa! Hepimiz doktor kesildik.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tamam ben doktora gidicem sanırım ahhahhhahha :D İşler ciddiye biniyordu o.O

   Delete
 6. Bence de demir.. Kendim seneler önce demir takviyesi yapmıştm. İşe yaramıştı. şimdilerde ise multivitamin kullanıyorum ve menopozlular gibi yanarak dolanıyorum. Ara ara üşmem oluyor ama 1 saatiçnde geçiyor. Soğuk evde tiörtle duracak kadar manyadım. Ne bir yerm tutuldu ne hasta oldum. Ankaranın soğuğunu bilirim. Hayatım orada geçti. Antalyaya gel yaşa diyecem Angaraaa diye dönersin buranın pis ve iğrenç yazını yaşayınca. Çay ve kepek demir emilimin azaltır. Az demliden bir şey olmaz. Gıda mühendisi ve beslenme konularına takmış,eski Angaralı olarak tavsiyeciklerim bu kadar :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya aldım multivitamin fakat bir türlü bir düzen tutturamıyorum, her gün içmek bir türlü aklıma gelmiyor. Herhalde bi faydası olmuyordur böyle. Ay çok özendim evde tişörtle oturma işine. Ağzım burnum kazak tüyü içinde şu anda.
   Tamam ben bi kan testi yaptırayım, çayı da bari az miktarda ve açık içeyim :)

   Delete
 7. al benden de o kadar.Ben kan değerlerimi sürekli ölçtürürüm iyi olduğunda bile üşürüm yapısal bence.Ya da önceki hayatımda maldivlerli filan bir ailenin çocuğuysam diyede düşünülebilir

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay umarım bi hayatımda tropikal ada çocuğu olmuşumdur, bari bi hayat üşümeden geçmiş olsun.

   Delete
 8. Soğuk havayo bende hiç sevmiyoooorum. Kat kat giyin robot gibi gez ama üşü . Tamam belki Marmaris ye yaşıyor olabilirim ama bende buranın havasına alışmışım üşüyorum işte :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. 3-4 ay daha dişimizi sıkarsak bitecek kış :) İyi ki Marmaris'tesin, iyi ki buralarda değilsin :)

   Delete