February 24, 2018

8. Hafta

Ay şalanjın düzenini bozmadan yetişip yazayım, bu hafta "Hayatınızı etkilemiş bir kitap" soruyordu. Eski komşularımı bunaltmayayım, hiç uzatmayayım, Kolera Günlerinde Aşk o kitap.

Oturduğum yerde kafamı sola çevirince şunu:
Sağa çevirince bunu görüyorum:
Niye? Çünkü öyle kendi kendime sevebilen biri değilim, etrafıma bağırarak seviyorum. Birini kardeşim, diğerini Sevda hediye etmişti.

Birazdan barbar kocamın abisi ve çocuklar gelecek, pek vaktim yok yazacak. Sabah uyanınca "Ay şalanjı yazayım bugün," diye geçirdim aklımdan, Kolera Günlerinde Aşk ile beraber bir sürü başka şey de hücum etti üzerime; ergenliğimin son demlerinin ve 20'li yaşlarımın sesleri, müzikleri, işte bir sürü şeyleri. Öylesine nüfuz etmiş ki hayatıma, kendiyle beraber hayatımın geri kalanını da getiriyor çağırınca.

Neyse. Marquez öldükten sonra şunu yazmıştım, orada hislerimi daha iyi anlatmışım sanırım. Hayatımı etkilemek ne kelime, onun yazdıklarına baka baka kendimden yeni bir şey yonttum ben.

Böyle işte. Gideyim köpenkleri besleyeyim, kaşımı gözümü boyayayım, dolaptan bir bira alayım. Öbtüm çok.

9 comments:

 1. Türkçe baskının kapağı yok mu ne?

  ReplyDelete
 2. fermina daza ismi kolera günlerinde aşk'daki kadın mıydı? ben kitabı okurken blogta da var bir fermina diye düşündüğümü hatırlıyorum :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Evet kitaptaki kadın karakterin adı, ben ondan çaldım :)

   Delete
 3. Kitapla yontulmak çok güzel değil mi ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Valla çok güzel. Başka ne yapabilirdim bilmiyorum zaten o yaşlarda.

   Delete