January 31, 2012

mom-made

j.'nin bi yazısında görünce aklıma gelmişti, ona da buraya koyacağımı söylemiştim. bu yandaki de benim anne-dikimi ayıcığım. bi adı olmadı hiç.

ben biraz büyüyünce annemle çok güldük ayının haline, o suratındaki ifadeye, o yassı kocaman kafasına. annem "allahım acaba neler geçiyordu kafamdan o an?" diye retrospektif baktı meseleye.

ordan oraya taşıdım yıllarca, en son annemlerde bıraktım. geçen gün gidip altını üstüne getirdim evin. onlar da ayaklandılar, büyük bi ciddiyetle yampiri kahverengi ayıyı aradık. bulamayınca atar gider yaptım, karadelik bu ev, bi giren bi daha çıkışı bulamıyor diye.

derken annem "sen kendi evine götürmüş olmayasın?" dedi. o anda ayının kendi evimde tam olarak nerde olduğu gözümün önüne geldi bi fotoğraf gibi. kös kös eve dönüp çıkardım kutudan. kesin çok güldüler arkamdan.

taşınırken can havliyle atmışım kutuya, kutuyu da yatağın altına. bunca zamandır bi fil ve bi tane kazıda giyerim diye alınmış ama asla giyilmemiş kırmızı şalvarla oturmaktaymış sessiz sessiz.

kulakları yapıştı, kadifesinin tüyleri döküldü bi miktar falan ama 30küsur senedir varlığını sürdüyor. şimdi evde bi yer bulmam lazım ona.

bi de dobi var, o da ev ayısı, onu da sonra yazarım.

4 comments:

  1. güzelmiş!!!

    aklıma ne geldi!?
    annem çantaları diktirmişti ya, bir arayım son durumu neymiş!!

    ReplyDelete
  2. off çantalar! havalar ısınınca onların kapitone kumaştan varyasyonları da yapılır.

    ReplyDelete
  3. ahaheh
    annem dedi ki, kumas ince diye icine elyaf koydurunca minder kilifi gibi olmus!!!
    baska bir model gordugu icin havalar duzelince kumas ve canta dikimini yaptircak, kurtulamadi kadin hastaliktan :(

    yani patladi benim canta. annem de bi bakayim nasil dikiyor diye bir tane diktirmis. yoksa iki minder olcakti, icine buradan yun getirirdim, tikar uzerinde karsilikli oturup eski sevgililerimizle t000k gecer, hulyayi cekistirirdik erheuruere
    apostrof koymadigim kadin

    ReplyDelete
  4. ahahhahahah telefonu hülülüülülülülü diye çalan hülya!

    ReplyDelete