November 9, 2017

Kırmızı Çente

Az aşağıda anlattığım halay felaketi boyunca kafamda ponponlu bere varmış benim, paltomu çıkarmayı akıl etmişim fakat bere gündemime girememiş. Fotoğraflı belgeler var ama hem kendimi hem arkadaşlarımı yakmayayım şimdi. Aman yarabbi. Bu telefonların fotoğraf da çekmesi işi hiç iyi olmadı gerçekten.

Neyse. Günün bilgisi: Eşantiyon seven bir insanmışım ben. Sorsanız kesinlikle reddederdim ama resmen öyleyim, içim sevinçle doluyor.

Eşantiyona geleceğim bilahare. Dün sabah spora gittim, eve döndüm, duş aldım, tekrar fırladım. Yenimahalle'deki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gitmem lazımdı. Çok sevdiğim bir aile dostumuzun Makedonya doğumlu 72 yaşındaki babası yeniden Makedon olmaya karar vermiş. 3 ay önce yaptıkları başvurunun durumunu sormaya gittim çeşitli otobüslere binerek, inerek, sıkışarak filan.

Başvuru, başvurulduğu haliyle duruyormuş, bir miktar telefon numarası filan alarak çıktım. Kendimi Kızılay'a attım, Rossmann'a girdim. Bu kozmetik marketler açılmadan önce sanki bu kadar çok kozmetik almıyorduk biz. Barbar kocamın diş macunu, deodorant gibi taleplerinin yanında bir de Ada'ya kuru şampuan alınacaktı. Neden diye sormanızı çok arzu ediyorum.

Çünkü Ada'nın anası (Sevda) gece vakti eve böcek girince paniğe kapılmış, eline gelen ilk spreyli kutuyu hayvanın üzerine boşaltmış. Kuru şampuanın böcek öldürmediğini böylece anladık ve yani ben olsam lise son talebesi çocuğumun şampuanından bir günahmışçasına uzak dururum. Sınava girecek bu, zaten hormon dalgalanmaları da var. Bırak şampuanı, odasına yanaşmam.

Rossmann'da bütün raflar doluyken çocuğun şampuanının rafı bomboştu. Endişeler içinde başka bir tane aldım. Bir de multivitamin aldım, acaba iyi midir, nedir, kullananınız var mıdır? Duş jeli filan da atıp sepete, kasaya yanaştım. Oğlandan torba istedim, bana "Aaa ağır oldu bunlar, ben size şunu vereyim," dedi:


Böyle kalın kağıdımsı kumaşımsı çanta. "Ahihihih ayyy çente!" gibi bir şeyler diyebildim, işte o anda içim eşantiyon sevinciyle doldu. Aldıklarımı doldururken oğlan bir de kasanın altından ufak bir makyaj çantası çıkardı, ham kumaştan, üzerinde ananas baskısı var. Onu da ağzım kulaklarımda torbaya attım. Seksen kere teşekkür edip çıktım dükkandan.

Meclis Parkı'ndan geçerken köpekleri besleyeyim dedim. İki tanesine yanaştım, hiç yüz vermediler mamalara. Mama yemek yerine benimle yürüdüler bir süre, koşturup önden gidince durup benim yetişmemi beklediler, bir tanesi bir yerlere takılınca diğeri durup onu bekledi, sonra yine koşup bana yetiştiler. Dünün en güzel şeyi bu toplu yürüyüştü. Fotoğraflarını çektim:


Yürüyüş öncesi ısınma ve kaşınma.

Sevda'ya uğrayıp doğru marka olmayan kuru şampuanı ve ananaslı makyaj çantasını bıraktım. Ben olsam çantayı Ada'ya verir, aramızı düzeltirdim. Sevda'nın gözündeki pırıltı aksini işaret ediyordu, eşantiyon tutkusu herkeste patlak verebiliyor.

İnleyerek eve girdiğimde 11.500 küsur adım atmıştım, elimde 5 kilo kozmetik dolu kırmızı çanta, sırt çantamda da market alışverişi vardı. Akşam dondurma yedim sevinçle.

Yeni bir diziye başladık, Alias Grace. Yine Margaret Atwood'un bir romanından uyarlama. İki bölüm seyrettik ve çok beğendik.Gideyim biraz camdan dışarı bakayım, güneş var bugün.

10 comments:

 1. Rossmann'ın hediye çantası çok güzel oluyor. Markete falan giderken alıyorum yanıma, naylon poşete gerek kalmıyor. Dizi ilgimi çekti, şu anki 2 dizimi bitirince izleyebilirim..
  Köpeciklere benden selam.
  Bu arada bana da uğramak istersen beklerim. ezgissimo.blogspot.com :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Valla ben de beğendim çantayı :) Dizi hemen içine çekiverdi beni, umarım beğenirsin.
   Köpeklere selamı da ilk fırsatta ileteceğim :) Listeme ekledim senin blogu, okumay ageliyorum şimdi :)

   Delete
 2. Diziyi ben de izliyorum, 3 bölüm oldu sanırım. Ayrıca birkaç yıl önce de kitabını okumuştum. Margaret Atwood bacımız bu kadar popüler olmadan önce ben bütün kitaplarını okumuş idim, kendimle gurur duyup duymama konusunda kararsızım.
  Bugün postaya sizin için şişkin bir zarf-sevinme içinde para yok-emanet ettim. Emanetime ihanet etmezlerse üç gün ile üç yıl arasında eline ulaşır diye umuyorum. Maalesef bizim şube pul satmıyor, damgalı gelecek (yine inşallah diyelim).
  Eşantiyon konusunda Funda ile başabaş gidebilirsiniz :)))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay benim hiçbir şeyden haberim yoktu, öbür diziyi de izlemedim daha. Bunu bitirince ona geçicem. Ya ama çok beğenerek izliyorum, bir iki yerinde gözlerim doldu.
   Şişkin zarfta para yoksa umarım döner filan vardır, ne bileyim köfte, belki sucuk. Ekmek?
   Ay acaba Findaaanım'da neler neler var eşantiyon kategorisinden?

   Delete
 3. kozmetik tükkanlarının arasında en sevdiğim rossmann, çalışanları hep daha samimi, sanki ürünler daha çeşitli... ya da içimde bir yerlerde gizli alman disiplinim itiyor! :)

  Stranger Things müzüü değil mi ayol o? Şu paylaştıklarını gidip netflix'te kaydedeyim de her seferinde buraları kurcalamak zorunda kalmiim... bazen dıkanıyor insan.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay Stranger Things müziği olsa olurmuş hakikaten, canavarlı sahnelere uygun. Bu yeni başladı sayılır, Netflix'te kaydetmesen bile burnuna sokacağını tahmin ediyorum, "Al bu var. Bunu seyret. Bu var. Seyret!" diye.
   Valla Rossmann'da henüz hiç dirsek yemedim, raflar da pek yağmalanmıyor. Sanki daha medeni bir yer gibime geliyor, ben de seviyorum.

   Delete
 4. Kim sevmez eşantiyon :) Dizi önerisi dikkatimi çekti teşekkürler. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eşantiyon <3 :)
   Bitirmek üzereyim diziyi, hala şiddetle tavsiye ediyorum :)

   Delete
 5. çok güldüm yine iyi ki her gün yazıyorsun bu arada yeni diziye çok sevindim bir kaç yıl önce kitabını okumuş ve hatta kanada'ya gidip o hapishaneyi ziyaret etmeyi kafaya koymuştum nedense şimdi komik geliyor tabii hemen netflix'e davranayım. şu an orange is the new black eksiklerimi tamamlıyorum :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya valla o zaman sen kesin beğenirsin diziyi, ben de kitabını okuyayım bari.
   Orange is the black'te çok geride kaldım, zor günler için saklıyorum o sezonları :D

   Delete