January 24, 2019

Sana Gelen Bana Gelsin

Feci yıpratıcı iki hafta geçirdik komşular, barbar kocam her şeyin üzerine bir de grip olarak taçlandırdı çaresizliğimizi. El kadar evin içinde kaçabildiğim kadar kaçıyorum, Kudi'yi alıp küçük odada yatmaya başladım, önlem kabilinden ilaç alıyorum. Tam yerlere yapışacakken yapışmıyormuşum gibi, ne hastayım ne değilim, bir tuhafım. Evlilik müessesesine grip de dâhil maalesef, ona göre ayarlayın kendinizi. Aslında bu iki kişilik yorganlara filan da çok isyan edesim var ama hâlim yok şu anda.

Ne yazacağımı da bilmeden geldim; eskiden sağda solda bir şeyler okuyup sinirlenir, sonra gelir burada saydırırdım. Yetişemiyorum artık, "Aaa ne oluyor yahu a aaa?!" diyene kadar kıyamet kopuyor, ben uyanıp da fikir sahibi olana kadar yeni bir hadise patlak veriyor. Bir fikrim olmasının önemi olup olmadığından da emin değilim, açıp arkadaşlarıma anlatmaktan bile yıldım. Yeşil biberin kilosu kaç lira, kaynakçası bile olmayan bir kitaba insan neden 2500 lira versin, bir kadının başını örtmesi/başını açması kararında bizim neden söz hakkımız olsun gibi sorularım var tabii, yok değil.

Şunu okudum, annem paylaşmış Facebook'ta. Valla annem bir hayli sovyet bir birey benim, son zamanlara kadar da okurdu M. Kırıkkanat'ı, siz düşünün artık. Büşra Cebeci diyor ki, "Bir kadın çıkıyor, fotoğrafını paylaşıyor; 'Onun başına gelecek olan benim başıma da gelsin' deyip öbürü de, diğeri de paylaşıyor...Aslında başına gelecek olanları bölüşmek gibi..."

Bu hissi anlamak için insanın biraz kalbi olması lazım sanırım. Kırıkkanat bana hiç başkasının derdine yanacak, hâlden anlayacak biriymiş gibi gelmiyor. Ayh neyse, zaten tweetini ilk gördüğümde bir süre "Fettoş ne ayol?" diye boş boş baktım, komik mi yahu Fettoş? Tanıdığım en kindar ve seviyesiz insan benim, bana bile komik gelmiyor.

Hazır buralara gelmişken konu, iki ay önce görüp beğendiğim şu tweet'i de buraya iliştireyim:


Ve gene hazır yeri gelmişken geçenlerde ellerimle aldığım şu ekran görüntüsünü de bırakayım:


CNNTürk binasından çıktığı andan beri kükremiş sel gibi bendini çiğneyip aşıyor maşallah. Kükremiş sel demeyelim de ne bileyim içindeki suyu boşaltamayıp da banyo zeminine salan bir çamaşır makinesi gibi.

Ta 2013'te "Ben burada çalışmayı onuruma yediremiyorum" diyerek, halkın haber alma özgürlüğünü işaret ederek istifa eden çalışma arkadaşlarından haberimiz olmasaydı belki Şirin Hanım'ı da ciddiye alırdık. Yardırınız Şirin Hanım, ilişiğiniz daha yeni kesildiğinden diğer muhalif gazetecilere yetişmeniz gerekiyor. Kaç yıllık boşluk var, kaç yıllık ne şiş yansın ne kebaplar, kaç yıllık "Kameralarımız elinizdeki yolsuzluk belgesine zum yapamıyor teknik olarak"lar var tabii; böyle böyle emojili-komikli anca kapanır o ara.

Anaakım medya da Şirin Hanım'dı, şimdi muhalif medya da Şirin Hanım. Bu meslekte tutunmaya çalışan, tecrübe kazanmaya uğraşan, iş arayan kadınlara ve erkeklere sabır ve kolaylık diliyorum. Çünkü Şirin Hanımlardan başka kimseye pek yer kalmıyor. Bir de Aslılar filan var üstelik.Ay ateşim çıkmaya başladı, kulaklarım zonkluyor, gidiyorum ben. Sonra gene gelir söylenirim, beraberce söyleniriz, bunlar hep olabilir. Bir de Venezuela'da ne oldu, biri bana bir tivit, olmadı bir akrostiş küçük şiir olarak özetleyebilir mi? Bize etkisinin ne olduğunu ben kendim de çıkarırım, çok mersi.14 comments:

 1. Replies
  1. Olmasaydılar hayat daha hoş bir şey olurdu belki, bilemiyorum :)

   Delete
 2. O kadar benim genc halimsiniz ki, dayanamadim yazdim. Genc halim darken, ben de gencken boyleydim artik degistim degil, ayni hisleri paylasiyorum sizinle, siz tam olarak icimdekileri yaziya dokuyorsunuz, ben hah iste diyorum. Sadece sizden daha yasliyim :) Sevgiler

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay yaaa? <3
   Valla ben de pek genç sayılmam aslında (neredeyse 40). Beni küçükken hep "Ay ne kadar da yaşından olgun çocuk" diye gazlayıp durdular, şimdi düşünüyorum da hiç de öyle değilmişim. Olgun değil, tuhaftım. Sonra bütün 30'lu yaşlarımı da ergen gibi geçirdim. Şimdi 40'lı yaşlarımdan umutluyum, belki üzerime biraz sükunet, biraz efendilik gelir diye :D

   İyi ki okuyorsunuz, çok teşekkür ederim. Hep beraber sinirlenince hepimiz için daha az yıpratıcı oluyor gibime geliyor :)

   Delete
 3. Hakikaten daha kendi kendine bile tepki veremeden başka bir olay patlak veriyor. Deliler ülkesi.
  Yalnız Büşra Cebeci ne güzel anlatmış. Çok net.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay di mi ya, kız gerçekten çok net anlatmış, okurken aydınlandım. Vallahi deliler ülkesi ve hepimiz çok yorgunuz bu yüzden.

   Delete
 4. Artık şaşırmaya bile şaşırır hale geldik. Her şey o kadar hızlı değişiyor ve o kadar tuhaf bir şekle bürünüyor ki beynimiz eskilerini silmeden yenilerini alamıyoruz hafızaya. Doğal olarak da harici diskler sürekli siliniyor, geçen sene bile geçmiş oluyor bizim için.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Neler siliniyor, neler kaydediliyor, onun da bir standardı yok. O kadar tuhaf şeyleri dünmüş gibi hatırlıyorum ki; manasız anlar, bağlamından kopuk tweetler, niye unutamadığımı bir türlü anlamadığım hisler. Bir de şiddet barındıran imajlar ve videolar, onların büyük bir çoğunluğu olduğu gibi duruyor kafamın içinde, keşke ilk olarak onlar silinse.

   Delete
 5. Sana söylememişler yılda iki kereden fazla arızaya geçerse aldığın yere iade edebilirsin.Yeni modeli ile değişim yapanlarda var ama onlar da beklentileri karşılamıyor etrafta görüyorum ne varsa eskilerde var:)ne diyo bu dersen konu "grip olan koca":)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bir ara düzelir gibi oldu ama hâlâ hasta, inanılacak gibi değil :/ Ben bir müşteri hizmetlerini arayayım bari ahhahhha :D

   Delete
 6. Çok geçmiş olsun.
  Tweet alıntılarını seviyorum :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkür ederiz <3 Ben hasta olmamayı başardım o arada, en çok buna seviniyorum.
   Ay ben de seviyorum ya tweet alıntılarını, hem lazım bunlar bence, ben başka türlü hatırlayamıyorum :)

   Delete
 7. selamlar sitenize ilk defa denk geldim takibe aldım sizi karşılıklı ziyaretler yapabiliriz artık ^_^

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhaba :)
   Ben de geleceğim ziyarete elbette, çok selam.

   Delete