November 8, 2012

pakistan'ın göbeğinde sex&drugs&rock'n roll

her gün yeni bi atraksiyonla uyanıyorum, dün öksürük başladı, bugün de çılgınca burnum akıyor, hayırlısı olsun diyerek esas konuya geçiyorum.

haberleri okurken pakistan'da yaşayan kalaş (ya da kaleş) kabilesiyle ilgili bi foto-galeri gördüm. çok acayip bi kabile hakikaten, ne fiziksel özellikleri ne de adetleri pakistan'ın geri kalanına hiç benzemiyor. pakistan'a gittiğimde babam anlatıp bi takım kitaplar tutuşturmuştu elime. dışarıya oldukça kapalı bi topluluk, öyle hop diye gidip gezemiyorsunuz. pakistan'ın içinde seyahat başlı başına bi kabus zaten. orda kaldığım bi ay süresince havaya uçmayan yer kalmadı, buna havaalanı dış hatlar girişi de dahil. türkiye'ye döndükten sonra da gezdiğimiz pazar yerinin, kahvaltıya gittiğimiz otelin falan bombalandığını gördüm televizyonda. oralarda çalışan insanlarla fotoğraflarım falan var, pakistan kalbimde bi yaradır.

kalaşlar'a dönecek olursak, bu karmaşık ve tuhaf yapılarıyla her antropologun rüyasıdır herhalde. UNESCO "ciddi bi şekilde tehlikede" olarak değerlendiriyormuş durumlarını; pakistan iç savaş yaşıyor, fakirlik ve sefalet at koşturuyor, bi yandan da tabi radikal islam önüne çıkan her şeyi ezip geçiyor doğası gereği. bunları düşünerek fotoğraflara bakarken galeriye eklenmiş olan metinleri farkedip sinirlendim.

kalaşlar, hakikaten de "büyük iskender'in kayıp kabilesi" olarak anılıyor, renkli gözlü, açık renk saçlı insanlar çünkü. böyle bi başlığa itirazım yok, çünkü ilgi çekici, iskender'in ordusundan kalanların soyundan geliyor olmaları fikri falan. fakat genetik çalışmalar tabi ki yapıldı ve böyle bi bağ bulunamadı, kalaşlar kıta yunanistan'la akraba olmaktan ziyade kendi coğrafyalarında yaşayan gruplarla benzerlik gösteriyor genetik olarak. ki bu çok mantıklı, çünkü gelenekleri de doğunun en eski kültürlerini hatırlatıyor. ama demek ki foto-galeriler hazırlayan bi milliyet gazetesi çalışanından ya da metnin orijinalini yazan her kimse, açıp da iki satır wikipedia falan okumasını beklemeyecekmişiz. galeri boyu her yer büyük iskender. tamam, hadi bu benim hassasiyetim olsun, merak eden azıcık karıştırıp doğrusunu öğrenir.

fakat bu ne?


kalaş kabilesi tabi ki içki, esrar ve cinselliği serbest yaşamıyor. bereketi, baharı kutlayan festivalleri var, orda şarap sunuyorlar. aynen anadolu'nun bi çok eski kültüründe olduğu gibi. çokeşli bi topluluk, bunu da yargılamak bize düşmez. esrar nerden çıktı bilmiyorum. pakistan'ın kuzeyi ve afganistan, anavatanı esrarın bokun püsürün, belki öyle bi bağlantı vardır.

metnin devamı daha da fena, genç oğlanlar istedikleri kadını seçiyormuş, evli kadınlar başka erkeklere kaçıyormuş, seks ayinleri falan. evli kadınlar isterlerse yeni bi koca alabiliyorlar, çokeşlilik böyle işliyor yani kalaşlar'da ve bi adamın 5 kadın almasına alışık kafalar tam tersiyle karşılaşınca hemen bi fantezi dünyası fırlayıvermiş. taliban dokunmuyormuş kalaşlar'a. öyle bi şey mümkün mü? taliban'ın dokunmadığı neresi kaldı, kız çocuklarının kafasına sıkıyorlar.

size doğru dürüst bi kaynak vermek isterdim ama türkçe aratınca hep bu aynı metin çıkıyor maalesef.

gazetede okuduğum en önemsiz haberde bile aklıselim görmek istiyorum, böyle çarpıtılmış, "erkek" kafasıyla sallanmış yazılar okumak istemiyorum. bu saldırgan dil beni sinir ediyor.

5 comments:

 1. haber bu sekilde satiyor mantigiyla gerceklerden uzak, dupeduz yalan haber yapiyorlar ve bunun bir ust kurulu bir denetleme makami da horul horul uyuyor.
  afgan halkinin genetik ozelliklerini de tasiyor sanirim kalaslar? o bolgede koyu ten acik renk goz oluyor, cok da guzel insanlar dogrusu!

  ReplyDelete
  Replies
  1. bu bölgeler, buna bizim buralar da dahil, o kadar çok iskan görmüş ki binlerce yıldır, bana da açık renk göz hiç acayip gelmiyor. haklısın tabi, o fotoğrafı meşhur afgan kızı da açık renk gözlü güzel bi kız mesela. araştıranlar batılı olunca kendi köklerini arıyor olmalarını da çok doğal buluyorum; teoriler ortaya atılır, doğrulanır, çürütülür. bütün bunlara bizim katkımızın uydurma seks ayini olması ne acıklı.

   Delete
  2. Bizim halkın libidosu pek yüksek, başka türlü okutamıyorlar belki de :D

   Delete
  3. Herseyin dili o kadar 'erkek' ki medyada! Hiyarin biri fantazisini yazmis, biliyor ki yazisini da o fantazi okutacak. Denetleyen 'erkek', yayinlatan 'erkek', okuyan 'erkek'. Kadinin adi yok...

   Delete
 2. "kaynımın eniştesi gitmişti o dediydi"yle, gazeteden-basından okumak aynı inandırıcılığa sahip artık demek ki... ben kaynının eniştesine inanırım, o ayrı! :))

  ReplyDelete