July 2, 2013

Patetes

Ayrancı'daki organik pazara gidecek olursanız ikiye ayrıldığını görebilirsiniz. Kalabalık kısımda organik sertifikalı meyve-sebze tezgahları var, bir kenarda yanyana dizili suran az sayıdaki tezgahta ise Ankara ve civarında doğal ürün yetiştirenler satış yapıyor. Bir kenarda usul usul sigara içip kendi aralarında sohbet eden amcalar ve teyzeler.

Bu yandakileri pazarın o kısmında bulup aldım. Erişteler ıspanaklı, bir kaç çeşidi daha vardı. Mantı da etiketinden anlayacağınız üzere domatesli-patatesli. İkisini de çok beğendim; vejetaryen olalı 5 ay oldu, zaman zaman ne yiyeceğimi bilemez hale geliyorum, bunlar pek makbule geçti. Aynı amcadan kuzukulağı, taze soğan falan da aldık.

Eve gelince "Yaa ne güzel, etiket falan da basmış üşenmeyip!" diye kendi kendime sevinirken "patetes"i gördüm, bir fena oldum, içim memleket sevgisiyle doldu, neden olduğunu halen anlayabilmiş değilim.

Bunlar bitsin, yeniden almaya gideceğim.

2 comments:

  1. O pazarlara nasıl hasretim anlatamam. Üzerine şiirler yazabilirim. Pazar şiiri:) Pek güzel görünüyor mantı ve erişte. Bir erişte yapmak fikrim var ama henüz uygulamaya geçemedim havalardan sanırım. Mantı da çoook az kalmıştı geçen buzlukta hazır olarak, tarihi geçmesine rağmen risk alıp hevesle pişirdim ama sonuç iğrençti yiyemedik. Hamur açmak da tek başıma zorlanacağım için vazgeçmeme sebep oldu. Anlayacağın yine mantı ve börek aş erme sezonuna giriş yaptık. Keşke o mantılardan buraya da yollasa teyzeler bize:) Sen afiyetle ye bizim içinde patateslilerden:) Belki bir gün bir çılgınlık yapıp mantı işine girişebilirim:)İhtimaller dahilinde:)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hamur olsun da çamurdan olsun, ne olursa yerim :) Bir dahaki gidişimde biraz daha karıştıracağım bu tezgahları, hepsine bakamadım. Ben cesaret edemiyorum böyle hamur açmaya, hiç de denemedim aslında. Planlarımız yolunda giderse İzmir'de açarız erişte merişte, Saçaklı'yı da alıp mantı partisi yaparız :)

      Delete