October 17, 2017

On Altıncı Gün / Kuru Fasulyeden Başka Bir şey Olmadı

Ben gerilerden gelerek bu 21 günlük şalanjı bitirmeye yaklaşırken Mari Hanımcığım yeni bir şalanj fikri arz etmiş. 20 Ekim'de başlıyor, her gün kendimizle ilgili bir bilgi yazacağız, tek bir cümle ile dev bir itiraf da olabilir, uzun uzun yazmalar da olabilir. 20 Ekim'de yeni şalanja başlarım, o arada bunu da bitiririm diye düşündüm. Maksat buralara her gün iki satır yazıp bırakmak.

On altıncı günün sabahında spora gittim. Komik bir ritmi var salonun, bazı pazartesiler tıklım tıklım doluyor yeni başlayanlarla, sonra hafta boyu tekrar seyreliyor kalabalık. Her pazartesi diyete/spora başlamak klişe olduğu kadar gerçekmiş de sanırım. Bunu da buraya konuyla hiç alakam yokmuş da tespit yapıyormuşum gibi yazdım ya gerçekten bazen kendime inanamıyorum. Bizzat benim o pazartesi spora başlayıp ertesi gün kaçan, diyete başlayıp akşamına mantıyı gömen. Üç haftadır sallamadan spora gidiyorum diye havalara girdim herhalde.

Salonda yapmam gerekenleri yaptım, Sevda hala koşuyordu, onu bırakıp eve döndüm. Barbar kocamın yeni nüfus cüzdanını eve yollamışlar, postacı beklemem gerekiyordu. Galiba beş aydır nüfus cüzdanı almaya çalışıyor benim adam. İlk başvurusundan uzun süre ses çıkmadı, sonra "Fotoğrafın ebatları yanlış" dediler. Başka fotoğraf verdi, bu sefer de "Beyaz tişört giymişsiniz, giymemeliydiniz" diye refüze edildi.

Dün gelmedi postacı, duşa girmeye korkarak bekledim bütün gün. Biraz önce gelip teslim etti zarfı. Kredi kartı gibi bu yeni nüfus cüzdanlarını hiç yakından görmemiştim. Kredi kartı gibiymiş. Söyleyecek başka bir şey bulamadım, uzatmadan geçiyorum.

Kuru fasulye ıslatmıştım, onu pişirmeye teşebbüs ettim. Taşlı toprağına kurban olurum ama gerçekten uzun bir mücadele ile pişiyor Ovacık kuru fasulyesi, nihayet piştiğinde lezzetli olduğuna sevindiğiniz kadar o mücadelenin bittiğine de seviniyorsunuz. Birkaç gün önce sipariş verdim, bu sefer daha çok nohut, daha az fasulye. Artık bir internet siteleri var, sipariş vermek daha kolay. Ödeme gene kapıda teslimat sırasında PTT'ye.

Cacık ve pilav da yaparak lise zamanımdaki pazartesi tabldot menüsü idealine ulaşmayı başardım. Akşamın geri kalanını CNNTürk ekranına bağırarak geçirdik, şu anda hatırlamıyorum bile tam olarak neye bağırdık. Barbar kocam gece yarısı İstanbul'a doğru yola çıktı, sabah erken işi varmış. Köpenkler benden önce gidip yayılmışlardı yatağa, suyun yolunu bulması gibi kendime uyuyacak bir boşluk bulup yattım. Böylece nihayete erdi dün.

14 comments:

 1. Kaçıncı girişim siteye o ürünler habire "kısa bir süreliğine temin edilemiyor". Şimdi baktım yine öyle, anlaşılan hayır yok Ovacık'tan. Markete uğradım sabah festival bileti almaktan dönerken, en pahalı nohut paketine baktım, menşei Meksika, bir ucuzu olan Türk malını aldım geldim, telafi için Meksika dizisi izliyorum :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Evet baktım şimdi, temin edilemiyor diyor. Ben geçen cuma filan sipariş verdim, normaldi her şey.
   Markete gitmeyi o kadar istemiyorum ki intenetten alabildiğim kadarıyla beslenmeyi düşünüyorum. (Gözlerimi devirdim.)

   Delete
 2. Bizim de eve hırsız girince Koncanın cüzdanıyla beraber kimliği ve ehliyeti de gitti. Nüfus müdürlüğünde akşama kadar sıra bekledik. Önce bir yazı verdiler kimlik yerine geçen. Bekle bekle geldi nihayet aslı.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay geçmiş olsun, ben de bir sefer soyuldum, ne berbat bir his yarabbi.
   Barbar kocam da o yazıyla dolaşıyordu bunca zaman, sabah yeni kimliğini cüzdanına sokup sevine sevine çıktı evden.

   Delete
 3. Haftasonu evle ilgilenilmediği için pazartesi günleri o kadar işim oluyor ki ben hiç o gün spora gidemiyorum:) Spor evde o gün:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aaa ev işi de sayılır tabii ki, spora gitmiyoruz, spor ayağımıza geliyor :)

   Delete
 4. Ay o kimlik olayını boştayken benim de halletmem lazım, gözümü korkuttun :göz yuvarladım:

  Bi de kurufasulyeyi okuyunca geçen gün anamlan babamın ‘az kurufasulye pişiriyosun’ , ‘aa olur mu üç ayda şu kadar pişirdim ya’ konulu tartışması geldi aklıma... hayat çok zor!!:ünlem:ünlem:ünlem... :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Beyaz giyme toz olur, siyah giyme söz olur meh meh meh :) Şafak beceremedi bence, normalde bu kadar acılı olmadığını düşünmek istiyorum kimlik çıkarma işinin.
   Bence ben de az pişiriyorum, kaç kere pişirsek tam oluyormuş? Nasıl bir sonuç çıktı o tartışmadan?

   Delete
  2. Toz olursa koşarız belli olmaz... abavvv! :)

   Babama göre haftadabirmiş. Ama bir öğünlük pişirilmeliymiş. Tabldotla evi karıştırıyor diye şüpheleniyorum. :ağızyamultma:

   Delete
  3. Ahhahhahah :D Tabii koşarız, en güzel hayat felsefesi yemin ederim <3
   Hah işte, ben coşup pişirmişim, iki gün üst üste yedik mecburen, ben şahsen balona dönüştüm.

   Delete
 5. Bayan, sizi instagramda da takip etmek isterim☺️

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay lütfen buyrun, buyruuun :)
   Şuyum ben:
   https://www.instagram.com/kokobella/

   Delete
 6. Hahaha zaten takip ediyormuşum🙃

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahhahhha ay gerçekten mi? :D Bakayım hemen :)

   Delete