November 22, 2017

Belki Bu Sefer Biraz Adalet Olur

Boşnaklık çok tuhaf bir şekilde gündem oldu memlekette. Ne olduğunu bilmiyorum, öğrenmeye de çalışmadım. O herifi yolda ölürken görsem bir saniye durmam, yürümeye devam ederim.

Biz o faydacı yavşak ile meşgulken Eski Yugoslavya'da işlenen suçlar için kurulan Uluslarası Ceza Mahkemesi Radko Mladiç için karar verdi. Birazdan başlayacak kararın okunması. Şurada canlı yayın var, ilginizi çekerse diye.

Ben şimdi oturup bunu seyredeceğim, soykırımdan hüküm giymesini umuyorum bütün kalbimle.

Günün bilgisi: Boşnak ana babadan doğma bir annenin kızıyım. Orada kalan ailenin başına ne geldiğini bunca senedir öğrenebilmiş değiliz. Affetmek eminim çok büyük bir insanlıktır ama ben ne unutuyorum ne de affedebiliyorum. Hayatımda öyle yerlere gelemedim.

Bu bitince de 10 Ekim'de Gar'ın önünden yeni kamera görüntülerine ulaşılmış, oturup onları seyredeceğim. Unutmayayım, affetmeyeyim diye.

Daha güzel çarşambalar temenni ederek gidiyorum, çok öpüyorum.

6 comments:

 1. Müebbet hapis. Lime lime doğransa içi soğumaz bazılarının ama buna da şükür (mü?)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Daha mahkemenin ilk dakikası olay çıkardı herif, resmen kendini attırdı salondan. Öyle bir anlık bile olsa görmek isterdim müebbetin yüzüne yansımasını. Belki de iyi olmuştur salonda olmaması çünkü bugüne kadarki duruşmalarda bayağı şeytanın cisme bürünmüş hali gibiydi sırıta sırıta, salondaki Boşnaklara el hareketleri filan.
   Buna da şükür, soykırım yapmaktan hüküm giydi. Şimdi temennim çooook uzun yaşaması.

   Delete
 2. Affetmek Allah'a mahsus diyelim, rahat olalım... Tıpkı senin gibi düşünüyorum...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Öyle diyelim hakikaten, en iyisi o. Oturup ağladım kararı duyunca, en azından umduğumu buldum bugün.

   Delete
 3. Müebbet beni hiç tatmin etmedi.Ama bilemedim ne yapılır böyle yaratıklara

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aradan 22 sene geçti, bu herif yıllarca yakalanamadı. Düşün 22 sene boyunca beklemek, herif zaten Sırbistan'da bir köyde normal hayatını yaşıyormuş, eminim herkes biliyordu orada olduğunu.
   Bir mafya/paramiliter it vardı, Arkan diye takma adlı. Savaş suçlusu olarak yargılanamadan Belgrad'da vurup öldürdüler 2000 senesinde. Ama savaş sırasında yaptıkları için değil, mafya hesaplaşması. Kendi kendime "Ölsünler, gebersinler" deyip dururdum ama dünkü mahkeme bana daha iyi geldi.

   Delete