January 19, 2018

Bez Çanta Peşindeyim / Geçen Sene 13


Her sene farklı bir tema ile bez çanta ve defterler çıkaran Aras Yayıncılık, bu sene de arzu ve ihtirasla peşine düşeceğim bir seri üretmiş. Türkçe, Ermenice, Kürtçe ve Yunanca'nın aykırı harfleri. Çanta ayrı, defterler ayrı güzel. Zaten almak istediğim kitaplar da vardı, insan daha ne ister hayattan. Sipariş vermeden babamı aradım, istediği kitap varsa toptan şaapayım diye, "Dur bir bakayım da liste çıkarayım," dedi. 4 saattir gelmedi liste, endişeler içindeyim.

Şunu geçen sene Dersim'de köyde bitirdim:


Daha önce hiç Saroyan okumamışım, babam hep "Sen seversin, oku bak bi!" deyip dururdu, haklıymış. Sanki karşılıklı konuşuyormuşuz gibi içten bir anlatımı var, bazı yerleri içime oturdu okurken. Çevirisi de çok düzgündü ama bir dahakini İngilizce okuyayım diye düşündüm, yazdığı dilde nasıl diye merak ettim.

Geçen sene en çok Urla'da fotoğraf çekmişim. Arada yazıyorum, sabah sessizliği, kediler geliyor, ağaç mağaç diye pastoral pastoral. Halbuki manzara şu:


Bu da pastoral tabii bir nevi ama insanın sinirleri bozuluyor, sabahın köründe ikimizden başka kimse yok ortalıkta ve bana layık gördüğü bu Cenifır'ın. Cenifır evet. Keyt Moss da var.

Gitmeden bir parça müzik bırakayım.On birinci senesinde, iyi bir insan için, hala utançla başım öne eğik.

8 comments:

 1. Geçen gün Erivan içinde gezilcek görülcek yerlere bakıyordum. Haftasonu uçup dolaşılır mı diye meraktaydım. Yakın memleketlere ufak kaçamaklar düşünüyorum bazen. Haftasonu Azerbaycan. Haftasonu Gürcistan vs. Fakat vize acaba var mıdır görülecek nesi vardır pek bilemiyorum. Afganistan'da ölmeden gezebilir miyim planları yapıyordum bir zaman. O da komşu sayılır. Yakın. Sonra çevremdeki herkesler bozuldular. Zihin deli misin, ne var, güvenli midir. Cevaplarını bilmiyorum. Fakat merakım baki halen. Her ülke ilgimi çekiyor. Napalım yani :/ İlla koketlerin gezi rotalarına uymak gerekmiyor. Avrupa dışında bir dünyanın varolduğunu belki öğrenirler. Ki Avrupa gezmek de güzel tabi.

  Şarkıyı seviyorum da her seferinde unutuyorum ismini.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ben gene İran hayal etmeye başladım, allahım çok istiyorum. Yakın zamanda bir Gürcistan gezisi okumuştum, neredeydi hatırlamaya çalışıyorum sana yollayayım diye. Yer yer depresif olsa da güzel gezmişlerdi.
   Ben de sadece Albinoni'yi hatırlayp arıyorum her seferinde, en üstte zaten hep bu çıkıyor :)

   Delete
 2. çok seviyorum saroyan'ı. bende pdf olarak 3-4 tane olması lazım, istersen mail atayım sana onları. bi' de vahan totovens diye bir yazar var, çok benzettim okuyunca saroyan'a ben. yitik evin varisleri'ydi galiba onun da okuduğum kitabının adı. onu da atabilirim.

  dün agos'un önünde anma olduğu saatlerde karne veriyordum cücelere. aklımdan geçti etrafından dolanarak bahsetsem mi diye ama sonra dedim "napıyosun sevda! bırak üç-beş yıl daha dünyanın vicdansızlığını bilmesin çocuklar, günahtır." öyle işte..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay sabah aldım bir iki tane daha Saroyan :) Ama sen yollasana gene de patlakmisirli adrese, bakiyim ben pdflere de yihhuu! <3
   Yitik Evin Varisleri çok tanıdık geldi, yazarın adı hiç tanıdık gelmedi. Acaba anamların evde görmüş olabilir miyim diye arayıp sorıcam şimdi.
   Yazık kız cücelere, ne güzel bir yerindeler bir yandan da hayatın. İyi yapmışsın, zaten bir süre sonra küt diye inecek omuzlarına kaç yüz yıllık vicdansızlığın yükü.

   Delete
 3. Cenıfir sabah platesi mi yapıyor orada. :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sabah pilatesi, sabah duşu, sabah hijyeni hepsi bir arada evet :D

   Delete
 4. Cenifir'in o 4 parmagi hahahahahahahaha

  ReplyDelete