January 25, 2018

Zebraların Hikayecisi

Spencer Holst hakkında hiçbir şey bilmeden bir kitabını alıp okumuştum yıllar önce, Kedilerin Dili. Zaten Türkçe basılan tek kitabıymış, baskısı filan da tükendi sonra. Bendeki kopyayı da birine verdim. (Facebook üzerinden çaresizce kitabı arayan bir kıza verdim, bu kadar arıyorsa benim kadar sevecektir diye düşünüp. "Seversen sakın geri verme, beğenmezsen haber verirsin," demiştim. Bir daha da sesi çıkmadı, çok seviniyorum.)

Ama kitabın bende bıraktığı mutluluk hiç kaybolmadı, deli kediler, dünyayı ele geçirmeye çalışan kediler; o kadar hoş bir dünyası var ki Holst'un, beklenmedik sonlar, kendine has bir esprili üslup. 70'lerde New York'ta parklarda, barlarda anlatırmış hikayelerini. Eski usül hikaye anlatıcısı.

Başka bir yayınevinin Kedilerin Dili'ni ve bu yeni kitabı çevirip bastığını görünce çok sevindim, hemen aldım Büyücünün Kızı'nı. Ve fakat o eski tadı alamadım bir türlü, neden bilmiyorum. Kısacık hikayeler ve kısa paragraflar var; hikayelerden sevdiklerim oldu, paragrafları bir türlü bağrıma basamadım. Belki iyi bir zaman değildi bunu okumak için, belki Kedilerin Dili'ni çok doğru bir zamanda okudum. Her halükarda Spencer Holst'u tanımış olmaktan çok memnunum, nevi şahsına münhasır bir hikayeci çünkü.

Bu kitap, Bizim Büyük Challenge'ımızın 16. maddesine tekabül ediyor, "Sadece bir kitabını okuduğunuz bir yazarın başka bir kitabı."

6 comments:

 1. Hiç okumadım yazarı ama bu kitabın çevirmeni çok sevdiğim, instagramdan takip ettiğim birisi :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay yaa? Çeviriyi beğendim ben, bakiyim Instagram'dan da :)

   Delete
 2. Marquez de hastayken okunmuyomuş mesela... cidden her şeyin bi şeyi var yaa, çok acayip! :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hastayken en güzel şey evlilik programı, işte benim stilimler filan bence :D

   Delete
 3. facebooktan kitap gönderen arkadaş ne güzel arkadaş yarabbi

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahhahha yaa Özgür Dönüşüm Ankara diye bir grup var, eşya arayanlarla eşya vermek isteyenler anlaşıyor bir şekilde. Bazen girip bakıyorum verebileceğim bir şey arayan var mı diye :)

   Delete