December 25, 2014

Ovacık Belediye Başganı Şehrimizde!

Son belediye seçimlerinde "Gökçek'e karşı en makul adayda birleşelim" furyası dahilinde oy kullandım. Ankaralı olmayanlar bilmiyor olabilir, burada 20 yılı aşkın süredir bu prensiple oy kullanıyoruz, en makul adayların rakibi hep Melih Gökçek.

Oyunuzu kullanmanın gönül rahatlığıyla eve dönmek de mümkün değil, elektrikler kesiliyor, her ilin sonucu açıklanıyor ama Ankara açıklanmıyor, içişleri bakanları oy sayımına dahil oluyor, gidip TOMAlarla falan beklemeniz gerekiyor.

Bazı arkadaşlarım yıllardır sandık gözetmenliği yapıyor. Polisin gelip mühürlü oy çuvallarını teslim alması, yarım saat sonra gerçek polisin gelip mühürlü oy çuvallarını sorması gibi hadiseleri artık yadırgamaz olduk.

Memleketin son birkaç seçimdir yaşadığı paranoya, oya sahip çıkma organizasyonları filan Ankara'da daha uzun zamandır var. Neden? Çünkü bizdeki başgan gibi başgan hiçbir yerde yok.

Bize hep kara baht, kör talih. Seçim gecesi oy dağılımları ortaya çıkmaya başladığında "Kaçalım biz burdan en iyisi" demeye başladık bizim ev ahalisi olarak. O anda haberim yoktu, meğer sosyal medyada filan herkesler Norveç'e, Finlandiya'ya kaçıyormuş. Biz hem hımbıl hem çapsız olduğumuzdan Dersim'in Pertek'ine kaçmaya karar verdik. Norveç'te kimseyi tanımam etmem, Pertek'te arkadaşımızın annesi babası var, "Gelin hep beraber, kendinize bir yer bulana kadar bizim burda kalırsınız" dediler. Ben domates, çilek ve köpek hayalleri kurmaya başladım, barbar kocam tüfek ruhsatı nasıl alınıyor diye aranmaya başladı. O arada Pertek belediyesini de AKP aldı. Arkadaşım, babasını arayıp hesap sorarken Dersim'in bir başka ilçesini Türkiye Komünist Partisi'nin adayının aldığını farkettik.

İnanılmaz ama nerdeyse bir senedir Ovacık'ın komünist bir belediyesi var. Siyasi, toplumsal filan açılardan tahlil yapacak durumum yok, zaten pos bıyıklarıyla falan Fatih Maçoğlu'nu bir nevi pop ikonu haline getirdik kendi aramızda. Bugün bizim okula geliyor, Fizik U3 Amfisi'nde konuşacak. Gidip bakacağım neler olmuş Ovacık'ta, neler anlatıyor başgan.

Gelmek isteyen olursa okula girerken kapıda kimlik bırakmak lazım, Fizik'e gitmek için de dolmuştan Rektörlük'te inmek lazım. Bana bir mesaj çakarsanız çay bile içebiliriz.

12 comments:

 1. Oysa Pertek iyi bir seçim olabilirdi, bir vakitler arkadaşım gitmişti, girişte: "Tunceli Pertek, dünyada bir tek" yazıyormuş. Neyse oralar uzak, sen ODTÜ'ye bir git gel...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pertek hala ihtimal dahilinde, başka yerden çağıranımız olmadı zaten. Sonra biz bokunu çıkardık iyice, kooperatif mi kursak, salça falan yapar, kavanozlara pos bıyıklı etiket basarız diye. "Orijinal Kızıl Salça". Hala iyi fikir gibi geliyor.

   Delete
  2. Hahaha, salça neden özel tercih, kırmızı olduğundan mı :)

   Delete
  3. Olabilir, bilinçaltımızdan fırlamış olabilir kırmızı kırmızı :) Aslında bir sürü şey yetişiyor, arıcılık da yapıyorlar. Organik çiftlik-doğa kampı yapalım dedik, hewallerin varlığını hatırlattılar :) Bence bize dokanmaz hewaller, yerlisine de sevdiririm kendimi. Gerzek bir halim var, dağda bayırda hep iyi davrandı insanlar bana :)

   Delete
 2. Ah ah Angaralı hemşerim ahh bizi bizden başka kimse anlamaz...Çok eğlenceli bir post olmuş
  çok güldürdün beni :))))) Sevgiler :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay anlamazlar gerçekten, otobüsle-arabayla gelen şehir kapılarına söyleniyor, uçakla gece gelen havaalanı yolundaki TOKİ pavyon ışıklandırmasına söyleniyor ama tabii ki başgan bunlardan çok daha fazlası :D Bizden de sevgiler :)

   Delete
  2. SAATLERİ UNUTMAYIN :D Şehrin en güzide eserleri.. Fakat bunu da unutmamalı: http://gcube.milliyet.com.tr/Detail/2013/04/16/ankara-nin-bug-lari--ankara-nin-buglari-bug-sistem-hatalari-1359241.jpg

   Delete
  3. Ahahhahha şifalı yokuş! :D Galiba rampayı yok ettiler o üst geçitte, dur bir dahaki geçişimde bakayım. O saatleri teker teker sökmek, Gökçek'in evinin önüne yığmak isterdim, Alice'in her yere geç kalan tavşanı gibi aklını kaçırsın :)

   Delete
 3. :) (sadece gülümsemek diye bir yorum olur mu dedim ama olur sanırım)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pertek ya da Ovacık'ta organik salça krallığımızı kurunca, gülümsemeli yorum bırakan herkese bir yıllık salça hediye edicez Ebru :)

   Delete
 4. Neler konuşulduğunu detaylı yaz olur mu ?
  Çok merak ediyorum.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yazayım, çok neşeli bir abiymiş, hemen sevdik biz :)

   Delete