March 29, 2018

Pancar Ne Güzel Bir Şey

Diş hekimine en son 2014'ün ilk ayında gitmişim, o da zaten acil durumdu. Barbar kocam bir gece "LÜTFEN ARTIK DİŞÇİYE GİT, HAPÇI OLMAK ÜZERESİN!" diye gürlemişti, o dişçi koltuğuna oturmamak için ağrı kesici yutuyordum avuç avuç. 

Dün baktı doktor dişlerime, sağı solu dürttü. Valla bu kadar kaçmaya gene fena değilmişim; diş etleri iyi, yeni çürük yok, eski dolgular sağlam filan. (Çünkü diş ipi kullanıyorum. Diş ipi çok önemli.) Dişlerimi sıktığımı, bazen uyurken gıcırdatıp barbar kocamı uyandırdığımı anlattım. "Niye gıcırdatıyorsun dişlerini?" diye sordu. "Herhalde bazenleri şıtres oluyor Süha Beyciğim," dedim. Biraz hayatımı anlattım hemen, küçüklüğümden beri var bu diş sıkma-gıcırdatma meselesi. Geçmişti, gene nüksetti, sonra gene durdu, sonra yeniden başladı. Gündelik hayatta stresli biri değilim aslında, tam tersine, bir hayli geniş biriyim. Belki de bana öyle geliyor tabii, bilemiyorum.

Ağrıyan dişte dışarıdan bir şey göremeyince beni röntgen çektirmeye yolladı. Boyundan yukarı bütün metal şeyleri çıkarmamı söylediler, ben bu hızmayı çıkarmamak üzere soktum burnuma, sokana kadar da ömrümden ömür gitmişti. Ter içinde kaldım ama sökmeyi başardım, sonra tekrar takarken de fenalık geçirdim, neyse uzatmayayım. Gitmiş komşular diş, çeneme girdiği yerde kalp şeklinde bir boşluk var (from Ankara with love), "Allah allah kemik erimesi?" deyince Süha, ne yalan söyleyeyim biraz ağlayasım geldi. 

Tekrar oturdum o koltuğa, biraz da kendisi röntgen çekti, üst arka dişlerimi pert etmişim. Bu kalpli boşluklu olan gitti gider, başka bir tanesi alarm vermeye başlamış. Slint diye bir şey için ölçü aldı, yarın gidip alacağım. Yatarken takacakmışım üst tarafa, böylece sabaha kadar değirmen gibi çalışmayacakmışım. 

Ayh tamam, kesiyorum burada bu diş meselesini. Dişlerinizi gıcırdatıyorsanız gidip bir diş hekimine anlatın, bunu demek istiyordum aslında. 

Sevda dün bir kavanoz pancarlı humus, bir kavanoz da pancar çorbası verdi. Ay o kadar güzel olmuş ki ikisi de. Şu humus:


Pancarın insana durup dururken neşe veren bir rengi yok mu? Var di mi? Hemen hemen yarısını yedim dün çeşitli şeylerin üzerine sürerek. Çorbayı da biraz önce bitirdim. 

Sarıkafa'nın da evine kedi girmiş:


Hem kat kat merdiven çıkıp zorla eve girmiş hem de Sarıkafa'yı tırmalayıp tokat içinde bırakmış. Merakla bekliyorum bu maceranın devamını.

Hava yağmurlu burada, soğuk da. Dün 19 derecelere çıkmıştı. Neyse olsun, yağmur da güzel. Çalışayım diye oturmuştum kompüterin başına, kardeşimle damat düzeltilecek metin yolladılar. Bitirip yolladım. Bari kalkıp biraz kitap okuyayım, bilemedim ne yapacağımı.

Siz naaapıyosunuz?

25 comments:

 1. Geçmiş olsun, çok gıcık işler bu diş işleri... Pancarlı humusu da çorbayı da çok merak ettim şimdi... Bi de naaapıyom, iş güç işte ;(( sıkıcı...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkür ederim, gerçekten çok gıcık işler, yapacak bir şey yok.
   Pancarlı humus, normal humus aslında, içine bir miktar haşlanmış pancar ekleyip öyle rondodan geçiriyormuşuz. Çorbada sanırım pancarları, patatesi, soğanı doğrayıp haşlıyoruz, blenderdan geçiriyoruz. İşte bir de yağ, tuz muz, sarımsak biraz. Çorba tarifinden çok emin değilim :)
   Yarın cuma, sonra hafta sonu, az kaldı :)

   Delete
 2. Pancar yiyip ertesi gün "Şeyimde boncuk, pardon kan var" diye tohtura gidenler oluyor, aman ha şaşırttırmayasın :)Renk mühim :)
  Umarım o gıcırdatmasız hayat zımbırtısını takabilirsin, etrafımda kim varsa alıp attı, ben bu yüzden hiç girmedim o topa, halbusi gıcırdata gıcırdata yarısını erittim dişlerimin, kemçük bişi oldum. (Moral şettirmekte üstüme yoktur)
  170 adet çekilmiş fotoya ilaveten 30 kadar da eş dosttan geldi, dün akşamdan beri foto ayıklıyor ve sahiplerine yolluyorum. ünlü olmak ne zor işmiş yaleppim :)))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahhahha yok alışığım pancarlı kakalara :D
   Ya ölücem ağrıdan, Hannibal Bey'inki gibi ağızlık verse, onu da takıcam gerçekten. (Eski Hannibal Bey) Umarım işe yarar, silikonmuş bu, öbürü daha sert oluyomuş dedi, bakalım.
   Sana asistan lazım, meşhurlukta asistanlar ayıklıyor fotoğrafları.

   Delete
  2. Asistanım ol, dişçi paranı ben ödeyeyim :)

   Delete
  3. Olayım ama istifaya meyilli biriyim, nasıl yaparız bilmiyom :D

   Delete
  4. Kaka gördüm, yazmasam olmazdı... :)))

   Delete
  5. Fırsatı kaçıramıycam, kakalaaaar kakalaaaaar, şimdi gözümde canlandılaaaaar :D

   Delete
 3. ayhhh süha abiimmm, yanında çalışan erkek isimli abla duruyor mu acaba, özlemişim. bu arada beni de röntgene yollamıştı sakarya'nın oralarda bi yere, binanın girişini bulamamıştım filan. bi de çenemin kalıbını almuştı alçıylan filan, işi bitince "bunu alabilir miyim" demiştim, garipsemişti, sadece yarısını verdi. bunlar işte hep anı.
  bi de pancar, evet pancar, yunus'ta tuhaf bi şekilde ucuz oluyor.
  kediş bana bir kediyi hatırlattı, biraz ağladım.
  geçmiş olsun.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Duruyor abla ve ismini kesinlikle hatırlayamıyorum. Yeni bir röntgenci (mihiihiih) ile çalışmaya başlamış, daha yakın, Yüksel'in köşesinde. "Onlarla çalışmaya başlayınca çok sevindiler, neden sevindiler anlamadım," dedi. Yeni bir makinaları varmış, o sebeple buraya yolluyormuş, çok güzelmiş makina. Ben anlamadım makinadan bişiy.
   Çorba yap pancarla, insana elit bir hava veriyor içerken.
   Kedilere ağlama artık, hayatta her şey oluyor, naapalım.
   Çok mersi :)

   Delete
 4. Geçmiş olsun ya, diş ağrısı nasıl fena birşeydir. Pancarın efsane gözüküyor ben hep yoğurtlu yaparım, çok da severim :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkür ederim, sanki biraz azaldı ağrısı :)
   Ay bak iyi hatırlattın, son pancarlardan alıp bir de yoğurtlu yapayım.

   Delete
 5. Geçmiş olsun çokça, ben de gitmezdim son raddeye kadar dişçiye, haklısın. Ne kötü şey o koltuğa oturunca bitmeyen dolgu, çekim ve sinir tedavisi işleri...
  Pancarı ben de çok severim, turşusunu kurmuşluğum var 2 defa, bayıla bayıla yemiştik.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya valla çok teşekkür ederim, her seferinde de içimden kendime söz veriyorum, bir daha bu kadar kaçmayacağım diye. Gene kaçıyorum, gene kaçıyorum dişçiden :/
   Of pancar turşusunu da çok seviyorum, ben de bir-iki kere kurdum evde. Üzmüyor da insanı, kurabildiğime inanamamıştım :)

   Delete
 6. Geçmiş olsun. Gıcırdatıyor muyum bilmiyorum fakat bazı sabahlar sıkılmış dişlerle uyanıyorum - ne görüyorsam :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkür ederim Zihnibeyciğim. Ay bir şey görmesen de demek ki günün stresi filan etki ediyor bak sana da. Bir daha diş hekimine gittiğinde söyle mutlaka.

   Delete
 7. Bütün kış salata niyetine rendeleyip yedim, bikmadim. Fermente turşusunu yapma hayaliyle kilo kilo aldim, tabii ki tembellik agir bastı, ne turşusu yeeaaaa deyip rendeye devam ettim:) hunharca rendelerken mutfak tezgahı, fayanslar ve ustumdekileri o harika rengine boyamasi ve kiyafetlerden cikmamasi disinda kendisine buyuk bir sevgiyle bagliyim 💓

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay nasıl boyamak hem de ahhahha :D Parlak bir de, öyle boynu bükük bir kırmızı da değil. Şu anda çok heyecanlandım, yarın bir miktar pancar alıp turşu murşu can havliyle yapabilirim gibime geliyor :D

   Delete
 8. Çok geçmiş olsun Mina. Pancar bence de harika bir şey, Tom Robbins'in dediğine göre ömrü de uzatıyormuş. Pancarlı humus hiç duymamıştım. Bir gün evim olursa yapayım çünkü bu evde de fenalık geçiriyorum. Kendim dışındaki insanlar geçirtiyor galiba bana fenalık.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkür ederim, inşallah senin dişlerin sağlamdır, başına böyle şeyler gelmez büyüyünce :D
   Pancarlı humus, normal humusun içinde bir miktar haşlanmış pancar eklemek suretiyle yapılıyormuş. Doğru dürüst bir rondo varsa evde, yapması zor değil.
   Bu fenalığı beklemiyordum ve biraz üzülüyorum şu anda, çok çabuk oldu bu fenalık :/

   Delete
  2. Böyle mütemadiyen uzaylıymışım muamelesi ile karşılaşınca, kendi iç huzursuzluğumla birlikte fenalık geçirdim evet, ben de bu kadar erken beklemiyordum. Genel, insanlığa yayılmış bir fenalık, bir süreçtir diye umuyorum.

   Delete
 9. Geçmiş olsun...
  Ben de feci diş gıcırdatırım ve de horlarım hahahaaa :)
  Horlama da diş eti çekilmesine sebep oluyormuş biliyor musun. Bende ileride seviyede.
  Ağız açık kaldığı için diş etleri kuruyup çekiliyormuş :(
  Offf offff çok korkuyorum ben bu dşçilerden...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkür ederim.
   Ben de horluyorum. Sadece horlamıyorum, yer yer inliyorum da. Konuştuğum da oluyor bazen. Ay lanet olsun gerçekten, diş etleri çekilmek için sebep arıyor resmen :/ Şimdi bir de bütün üst damağımı kaplayan bir şey var ağzımın içinde, kesin ağzım bir karış açık vaziyette uyuyorum ağğğğğ ağlıycam yemin ederim ahhahhahha :D

   Delete
 10. diş etleri kuruduğu için çekilmez, kesin bilgi :) geçmiş olsun, bir de afiyet olsun, pancarlı humus harika görünüyor.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay çok şükür! Yaşasın, uzman görüşü aldık bu konuda, çok seviniyorum :)
   Pancarlı humus hayatıma ışık gibi doğdu gerçekten geçen hafta, hala arada aklıma geliyor :D

   Delete