June 25, 2018

Naapıyosunuz, İyi Misiniz?

Valla gece 1 gibi yatağa gidip kitap okumaya başladım, sabah kalkıp Twitter'a baktığımda bıraktığımdan daha da tuhaftı her şey. Tuhaf derken dev komplo teorilerinden bahsetmiyorum; nerede bir felaket, bir çöküş, bir dev acayiplik görsem aklıma ilk önce insan faktörü geliyor. Normal insan faktörü, birinin hatası, öbürünün yavşaklığı, diğerinin beyinsizliği, bir başkasının fırsatçılığı. Mesela CHP'nin parti içi oy sayım sisteminde Güneydoğu oyları son ana kadar yok denecek kadar azmış diyorlar, bu eksik veriyle "Kazanıyoruz!" diye gazladılar hepimizi. Doğru mudur, bilmiyorum. Olabilir mi? Ay olabilir tabii, neden olmasın.

Buradan dönüp milyonlarca yıl geriye çemkirmek de istemiyorum ama insan ırkı olarak buralara gelebilmiş olmamızı çoğu zaman hayretle karşılıyorum. Ne bileyim, piramitler olsun, jet motoru olsun, kızamık aşısı olsun, arada sırada medeniyete de fırsat olmuş.

Neyse yani çay yapın arkadaşlar, kahve yapın, akşamüstü bir bira için. Camları silelim, elimizde sürünen kitabı bitirelim, sinirleri bozuk arkadaşlarımızın koluna girelim, parklara gidelim. Ahmet Şık meclise girdi, en azından ona sevinebiliriz.


Gelen sarıldı, giden sarıldı, parktı bahçeydi çayır çimendi demedi her yere çöktü anlattı ve dinledi. Bütün seçim kampanyalarının en güzel köpeği ise şu aşağıdakiydi bence:


Ağzını yüzünü yerim!

Batmakta olan memleketten girip köpekten çıktığıma göre gidebilirim, zaten seçim analizi yazacak ne halim ne kapasitem var. Beraber yaşayacağız neticelerini. Hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz, çok haklısınız böyle hissetmekte, üzülmeyin. Birlikte buradayız, gene yan yana dururuz, o arada kendinize iyi bakın demeye getiriyorum. Hem kendinize hem eşinize dostunuza.

Yarın görüşürüz, gideyim şeftali yiyeyim bari, şu anda hayatımdaki en güzel şey şeftali. Ay bu arada apartman toplantısında gazla yönetici olan kadın, toplantı dağıldıktan 10 dakika sonra "Ben yapamayacağım bu işi," diye görevi iade etmiş eski yöneticiye. Memlekette beklenen ikinci tur bana nasip oldu, üstelik toplantı ve seçim kombosu olarak lanet olsun.

10 comments:

 1. İkinci tur önemli , kesin bilgiyse seni tebrik edicem.
  O köpekte tek başına aday olsa , ona da oy verirdim. Yavrumm benim , kurban olurum

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay kesin bilgi ama bu sefer Şafak'ı yollıycam, yumruk mu atar camdan mı atar, ne yaparsa yapsın. Hem ona terapi hem de vatana millete fayda olur.
   Ya ben de verirdim, patilerine ayrı, o ekşi surata ayrı oy verirdim, gerzek <3

   Delete
 2. ayyy okuyunca yazını semt parkına kol kola gitmişiz de sen bana "yapma canım bööle al şu soğuk limonatayı iç bak her şey daha güzel görünecek" demişsin gibi hissettim. desene minaaaaaaa deseneeee :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay tabii canım, semt bizim :) Yoldan da yiyecek bişiyler al, Kıllı'yı da al, ferman padişahınsa parklar bizim. Limonata, dondurma ve şeftali mevsimine gölge düşürülmesine izin vermeyeceğim! :D

   Delete
 3. Iyi degilim eger bu iyi olmaksa. Bilmiyorum. Alistigim bir umudu inandigim bir insani ya da cok incecik yanan bir mum isigini kaybetmisim gibi. Bilmiyorum.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay ama çok haklısın, herkesin içi göçtü, dışarda yaşayanlar sanki biraz daha göçtü. Kardeşimi de avutamıyorum iki gündür.
   Şimdi artık umabileceğimiz en güzel şey bazı kabızlıkların, işe yaramayan girişimlerin, bir yere varmayan beyhude çabaların filan bertaraf edilmesi. Yıkıldıysa yıkıldı, temizleyip yeniden kuralım. Önümüzdeki dönem çok hareketli ve canlı geçecek gibi bir his var içimde, ha tabii ki her gün korkunç şeyler okumaya-yaşamaya devam edeceğiz ama birileri de bu sonuçları doğru okuyup işe girişir diye ummak istiyorum.
   Benim standartlarım çok düştü zaten, sabah uyandığıma, bir gün daha gördüğüme seviniyorum :D O yüzden daha da düşecek yerim yok, mecburen buradan yukarıya ve güzel gökyüzüne bakıp umut ediyorum. YA HİÇBİR ŞEYİN YOKSA İNSAN ÖMRÜNÜN SINIRI VAR, var yani, bizim cinsimiz yaşlanıp ölüyor, ağaç değiliz, beton değiliz. Sabır :)

   Delete
 4. Ahahahah, ikinci tur kısmına ne güldüm ama o zaman kolay gelsin diyorum. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya çok teşekkür ederim, çekilecek çilem varmış :D

   Delete
 5. Her seferinde hadi umut, hadi toparlan diyen grubun içinde olmak yoruyor beni. Neyse...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay beni de yoruyor, bakma buraya yazdığıma, aslında kendime söylüyorum "Kalk, toparlan" diye. Toparlanmazsam o mutsuzluk benden başlayıp bütün etrafıma sirayet edecek. Daha önce oldu çünkü böyle; ev, ev olmaktan çıkıyor. Ben, ben olmaktan çıkıyorum. Tecrübe ile böyle bir yöntem geliştirdim, kısa süre içime kapanıyorum, sonra etrafıma ne faydam olur diye bakıyorum. En iyi çözüm meşgul olmak :)

   Delete