December 7, 2017

"Diese Stadt Ist Krank"

Yani diyor ki, "Bu şehir hasta."

Netflix'te yeni diziye başladık, bitirmek üzereyiz, şiddetle tavsiye etmek istiyorum.Herkesler Stranger Things'le karşılaştırmış, Stephen King'in It'iyle filan. Çok daha karanlık, daha yetişkin ve allahım ne kadar da güzel bir şekilde Alman.

7 bölüm gömdükten sonra kafamda Almanca cümleler kurmaya başladım seyrederken, "Aber warum hast du das gemacht?" filan diye. Günün bilgisi: Dizi seyrederken kafamın içinde konuşuyorum. Bir sonraki repliği tahmin etmeye çalışıyorum, karakterlere soru soruyorum, onaylıyorum filan. Eğer gerçekten dev bir hadise yaşanıyorsa ekranda, dönüp barbar kocama bağırıyorum, "OHA NEDEN BÖYLE OLDUAA?!" diye. Bizim evde buna "yorumlu seyretmek" deniyor.

Dün akşam bir de Alman grameri tartışmak zorunda kaldık, bazı fiillerin mastar hali ayrı, cümle içinde ayrı. "Auslöschen" mesela, söndürmek manasında. Üçüncü tekil, şimdiki zaman, cümle içinde "löscht aus" haline geliyor. "Aus" en sona gidiyor yani cümlede. Ben geçmiş zamanlara geçemeden barbar kocam baygınlık geçirdi, oysa bir de "hat ausgelöscht" hali var.

Ağaç yaşken eğilir yıllarımda öğrendiğim için olabilir, çok tutkuyla seviyorum bu dili. Fakat unuttum yıllar içinde, liseden çıktıktan sonra her şeyler İngilizce'ydi çünkü. Kalkıp kursa filan gideceğim de yok, Netflix biraz daha Almanca dizi çekerse bir yerlere gelebilirim diye düşünüyorum.

Ay tam gidiyordum, ekşisözlük'e bakacağım tuttu.


Bir yazıda virgül olmayınca okumakta çok güçlük çekiyorum. Neyse.

Arkadaşlar, elaleme süsleniyor musunuz? Kulaklarınızla aşık oluyor musunuz? Bugün de göze hitap etmeyi başarabildiniz mi? Gecelik giymek istememek kaynaklı anormalliğinizi tedavi ettirmeyi düşünüyor musunuz? Sevdiğiniz için bütün koşullara rağmen gecelik giyiyor musunuz? Bakın sevdiğiniz için dedim?

Ahhahhahha ay ne güldüm, sinirlerim bozuldu. Gözleriyle değil kulaklarıyla aşık olan kadınlar, her gece seksi gecelik filan, umut dünyası tabii, naapıcaksın.

Haydin öbtüm. (Seni değil ekşisözlük yazarı. Seni değil. Sen cinsiyetçi bir hıyarsın.)

28 comments:

 1. Dizinin konusunu okuyup "oha aynısını yapaydınız" dediğimi hatırlıyorum. Stranger Things'ten farklı mı harbiden?
  Yeminediyom bazı insanların dil öğrenmeye daha bir yatkınlığı var.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Valla ilk başta andırıyor, şehrin ortasında nükleer santral var, çocuklar kayboluyor filan. Sonra daldım gittim, düşünmedim hiç andırıp andırmadığını, çok heyecanlı çünkü. Bir de bunda komikli sahne olmadı hiç, tatlışlık filan da yok. Taktik maktik yok bam bam bam :D
   Ben mecbur kalınca öğreniyorum. Zaten ne yaptıysam mecburiyetler sayesinde :)

   Delete
 2. Ay ben de başladım dün akşam , baktım şahane hafta sonuna sakladım . Bira içerek izleyeceğim çünkü.

  Şu gerizekalıyı buldum ekşisözlük'te . Mesaj attım . Birazdan küfür ve linç yiyeceğim. :)Haber veririm.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ben boza içerek seyrediyorum bu aralar :)
   Ahhahhahh ay umarım başkaları da çullanmıştır üstüne, umarım tek başına girişmemişsindir.

   Delete
  2. Sanırım kimsenin giriştiği yok. Başlıkta en çok o beğeni almış.
   Yazdığım mesaja da " bu kafayla gidersen yalnız kalmaya mahkumsun " demiş.
   Çok korktum :)

   Delete
  3. Ay hala akıl öğretiyor; yılmadan, kendinden hiç şüphe etmeden akıl öğretiyor. Oha.

   Delete
  4. ikinizin bir araya gelişinden zaman zaman korkuyorum

   Delete
  5. Ay yok ya, hiçbişiy olmuyor. Bu kadar sinir kıyamet, gün gene köpeklerle konuşarak bitiyor.

   Delete
  6. Ne olacak canım bizden :)
   Benim bacağım platinli , Fermina'da koşmayı bilmiyor. Söylenip söylenip gidiyoruz işte :D

   Delete
  7. Aha buyrun Saçaklı'aanım, kız belgelerle geldi.
   Kız ben biraz kilo verdim, koşamasam da daha hızlı yürüyebilirim. Bak bi düşün bunu. Biraz daha spora gidersem belki seni sırtıma alıp hızlı yürüyebilirim, bunu da düşün.

   Delete
 3. pijama da değil haşortman giyiyorum var mı bi diyeceğin eşki :)Ayrıca ben saçlarımla aşık oluyorum, saçlarım ne yana meylederse o yana meylediyorum ben de. Bu aralar tavana meyletmiş olmalılar ki tepemden açılmaya başladı, karasevda sanırsam.
  Şu diziye bakayım, naçizane ben de netflixe üyeyim (kız öyle olunca hanene artı puan yazıyor mu?)Ben merakla yarını bekliyorum Graliçam Elizabetim ve saman altından su yürüten çaptık zevcesi başlıyor. Vah Margaretim vah, şimdiki prensler siyahi kanı taşıyan artistleri alıyorlar zevce diye, seni ne doktorlar, ne mühendisler istedi de vermedilerdi :)
  Ha bir de buluşunca Almanca pratik yapalım, benim öğrenim hayatım boyunca yabancı dilimdi, sonra Alman Kültür'de temel kuru bitirip iki yıl da ileri kur almıştım velakin hafıza-i beşer nisyan ile malul olduğundan unutuyorummmm ve de konuşamıyorummm...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya ben bayağı götüne başına bakıyorum karşı tarafın, yıllarca baktım. Salağa bak, kulağımla neyi beğenicem anlamadım ki? Sanırsın hepsi süper ilginç, delice komik, her yerinden zeka fışkıran adamlar da götlerine bakmamıza gerek kalmıyor.
   Tabii, netflix üyeliği hemen 5 puan arttırıyor her şeyleri. Biz damadın hesabından asalak misali seyrediyoruz, bize puan yazılmıyor. Ay o hangi dizi Elizabetli? Ben de seyredicem.
   Tamam yapalım pratik, ben de konuşamıyorum, çalışıp gelirim biraz.

   Delete
  2. The Crown canım dizi, 1. sezona hemen başla, acaip güzel. Yarın da 2. sezon başlıyor.

   Delete
  3. Bakıcam hemen, yeter ki Elizabet olsun.

   Delete
 4. Vallahi Almancacıyız :D Ben de liseden sonra kapağını açmadım. Müzelerde falan gezerken Almanca bişi görünce heyecan yapıp zorluyorum kendimi. Gidiyor biraz :) Sonra tıkanıyorum -_-" Almanca'nın ve öbür dillerimin hepsini kullanmak istesem de maalesef -dediğin gibi İngilizce hariç- zamanla unutuluyor. Kullancak yer bulsak yani :/

  Arkadaşın Arapça metinleri bana okutma uğraşı çok hoş. Kıza diyorum "eee sanırsam burayı unuttum". "Yok yok biliyorsun Zihin devam devam" :D Fas'a gidince sudan çıkmış balık oldum. Gerçi onların Arapçası farklıymış. Suriye'deki Arapçadan da farklı. Neyse. işte :(

  Şimdi bir gaz geldi, Farsça ve İbranice merakı. Hiç bilmiyorum. Sıfırdan da başlanır mı emin değilim. Salak gibi edebiyat ve sanat okumadım. Okusaydım şuan hepsini öyle bir karambole getirir kullanırdım. Çok uzattım.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay çok acıklı insanın yabancı dil unutması. Bana da anca etiket filan okutuyorlar, meyd in Cörmani bişiyler alındıysa.
   Arapça, Farsça, İbranice, bunlar hep canavar gibi diller. Benim gözüm yemezdi valla, çok takdir ediyorum seni. Çocukluk arkadaşımın kocası Arap, İngilizce anlaşıyoruz mecburen ama aralara "Yani, valla" filan attırabilmenin sevincini yaşıyorum hep onunla konuşurken :)
   Kardeşimin İranlı arkadaşlarını dinlemiştim Farsça konuşurlarken, ne güzel bir dil o da.
   Bizim buralara gitmemiz lazım bence, en iyi öyle öğreniliyor :)

   Delete
  2. Yurtdışında turla gidersem eğer çukulataları teyzelere okuyorum :) Bir işe yarıyorum yani.

   İran'ın güneyinden girip de kuzeyinden çıkmak istiyorum dediğimde hep arkadaşalarım ortak tepki veriyor: Zihin orada ne var ? Ben tabii ufaktan saydırıyorum :)) Gerçi alıştım. Lübnan ve Ürdün de tepki çekiyor. Zihin ne var oralarda. YA ARKADAŞIM NE BEKLİYORSUN ? Kocaman kültürler. Ortadoğu'nun acılardan başka şeyleri de var. Fakat İran yapmak lazım. Mutlaka. Kesinlikle. Evet. Heyecanlandım :D

   Delete
  3. Şiraz'ı çok övmüşlerdi. Bakiyim bi gugıllıyım şimdi. Persepolis var ayrıca. Acaba turist kadınların da saçlarını örtmesi mecbur mu?
   Teyzelere çukulata okuyan hayırlı evlat Zihnibey :) Yalnız acayip puan topluyorsundur, sevap bile olabilir.

   Delete
  4. Sanırım mecburi ama eskisi kadar sıkı değilmiş. Gidenlerin yalancısıyım.

   Nedense yaşlı insanlarla daha iyi anlaşıyorum eskiden beri :D Ruhum doksan. Kedim de var. Ohoooo :))

   Delete
  5. Belki ben gidene kadar yumuşar biraz bu giyim kuşama karışma işleri. Benim bir önemim yok tabii, İranlı kadınların istediği olsun diye.
   Bir kedi yetmez efendim, en az üç. Kedi başına emeklilik puanı toplamak mümkün.

   Delete
 5. Ben de konusunu okuyup pfff falan demiştim ama böyle ciddi gerilimse izlemeyeyim ben, sonra zaten anormal olan rüyalarım daha bir manyaklaşıyor.
  Bir de bence herkes çıplak uyumalı. Pijama, gecelik falan da neymiş? Seviyorsan çıplak uyursun :P

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ya öyle korku filmi gibi bir gerilim yok, "Allahım şimdi noolcak?", "Allahım bu da kim?" diye heyecanlar var daha ziyade :) Rüyalara girmez gibime geliyor. Hayatımda bir kere bir oyun bitirdim playstation oynayıp, katili yakalayamamıştım, herkes ölmüştü. O girmişti mesela günlerce rüyalarıma :/
   Ay hakikaten, seviyorsan çıplak uyu. Ama çapı dar herifin, onu düşünememiş. Bir de şimdi "Kadınlar çiçektir" seviyesinden girdiği için meseleye, yapamamıştır çıplak mıplak. Başına taş maş yağar durup dururken.

   Delete
 6. 1 sene Almanca hazırlık okudum.Ama bana Wie gehts du? de öyle bakakalırım.

  Diziyi çok merak ettim. Muhtemeler hap gibi izleyeceğim bir dizi.

  Ay ekşisözlük'te o yazıları ben de okudum. Eskiden daha bir ilginç geliyordu, artık fazla ergen kaynadığı için çok ciddiye almıyorum. Bilerek provoke etmeye çalışıyor çoğu minyon

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahhaha ay Almancayı ne çok unutmuşuz hepimiz :)
   Ya hakikaten, eskiden her gün açar bir bakardım ekşisözlük'e, ne diyor herkes diye. Yok oldu gitti o alışkanlık. Herhalde bu ergen nüfus yüzünden yavaş yavaş çıktı hayatımdan.

   Delete
 7. Netfiliks uyeligini kapattiktan 1 gun sonra bu yazini okumam -.-

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ay bir de Babylon Berlin diye bir dizi varmış, Türkiye Netflix'inde yok henüz ama orada vardır. Onu da çok övüyorlar.
   Deneme üyeliği alırsın belki, şunları aradan çıkarırsın :)

   Delete
  2. Ahahahah deneme uyeligini bitirdikten sonar kapattim desem, bana kac poncik puan???

   Delete